Na czym polega coroczna kontrola budynku?
Każdy właściciel budynku bądź jego zarządca zobowiązany jest do przeprowadzania w swojej nieruchomości okresowej kontroli. Powinność ta wynika z przepisów prawa, dlatego niezależnie od tego, jakie zdanie na temat stanu danego budynku ma jego właściciel, kontrola musi zostać dokonana. Oceniany jest wówczas ogólny stan techniczny budynku oraz inne, bardziej szczegółowe kwestie.
Co jest oceniane podczas kontroli?
Podczas corocznej kontroli budynku sprawdzany jest stan techniczny wszystkich tych elementów obiektu budowlanego, których wadliwość, czyli niepoprawne funkcjonowanie doprowadzić może do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi w nim przebywających, degradacji środowiska czy nadwątlenia bądź całkowitego zniszczenia konstrukcji budynku
– podpowiada ekspert z firmy Smart-Bud z Zabrza.
Kontrola przeprowadzana być powinna raz w roku, należy jednak pamiętać, że pomiędzy datami jej wykonania nie musi minąć równo jeden rok kalendarzowy. Ważne natomiast, by nie zapominać o tej powinności.
Przynajmniej raz w roku oceniany być powinien stan techniczny:
- elementów budynku, budowli i instalacji, które mogą stać się wadliwe lub zostać zniszczone pod wpływem warunków atmosferycznych i wszelkich czynności wykonywanych w trakcie użytkowania obiektu,
- instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
- instalacji gazowych i przewodów kominowych.
Podczas corocznej kontroli budynków nie musi być sprawdzana instalacja elektryczna. Niemniej konieczne jest dokonanie szczegółowej oceny powyżej wymienionych obszarów. Ustalane jest, w jakim stanie są:
- pokrycia dachowe,
- urządzenia przytwierdzone do ścian i dachu obiektu budowlanego,
- instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- instalacja kanalizacyjna (czy prawidłowo odprowadzane są ścieki),
- elementy odwodnienia obiektu i obróbek blacharskich,
- zewnętrzne warstwy przegród zewnętrznych, elementy ścian zewnętrznych, balustrady, balkony i loggie,
- urządzenia zabezpieczające budynek przed pożarem,
- przejścia przyłączy instalacyjnych przez ściany nieruchomości.
W trakcie przeprowadzania corocznego przeglądu technicznego budynku sprawdzany jest także stan instalacji i urządzeń zapobiegających negatywnemu wpływowi nieruchomości na środowisko naturalne oraz życie i zdrowie człowieka. Ustalane jest na przykład, czy nie są wydzielane gazy bądź płyny, które zanieczyszczają powietrze albo czy nie są wytwarzane pola elektromagnetyczne.
Obowiązkowe jest też między innymi skontrolowanie:
- drożności przewodów kominowych,
- warunków do czyszczenia oraz przeprowadzania przeglądów instalacji gazowych i przewodów kominowych,
- siły ciągu kominowego,
- zmian, które zaszły w wyniku zaleceń wydanych podczas poprzedniej kontroli,
- zmian w kanałach i przewodach spalinowych,
- sprawności urządzeń wentylacyjnych.
O jakie kontrole trzeba jeszcze zadbać?
Każdy właściciel budynku bądź jego zarządca ma obowiązek przeprowadzenia bardziej zaawansowanej kontroli raz na pięć lat. W trakcie tego przeglądu, poza stanem technicznym budynków, sprawnością instalacji gazowych, przewodów kominowych, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, sprawdzana jest estetyka nieruchomości i jej otoczenia oraz skuteczność instalacji elektrycznej i piorunochronnej.
Co najmniej dwa razy w roku przeprowadzane są też kontrole obiektów wielkopowierzchniowych, szczegóły tego dotyczące opisano w odpowiednich zapisach Prawa budowlanego. W przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych, które negatywnie mogą wpłynąć na obiekt budowlany, konieczne jest przeprowadzenie kontroli bezpiecznego użytkowania. Ocena nieruchomości dokonywana jest także w sytuacji, w której osoba zamieszkująca dany budynek zgłosiła, że naruszone zostały zasady prawidłowego użytkowania obiektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana