Na czym polega badanie oporu elektroizolacyjnego?
Opór elektroizolacyjny to podstawowy element ochrony podstawowej. Wpływa niewątpliwie na prawidłowe funkcjonowanie wielu urządzeń, instalacji czy sieci elektroenergetycznych. Dobra izolacja gwarantuje skuteczną ochronę przed porażeniem elektrycznym. Proces pogarszania się oporu elektroizolacyjnego to zjawisko normalne, które ma związek z oddziaływanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych różnego rodzaju.
Pomiar punktowy
Stan izolacji można zmierzyć dzięki pomiarowi punktowego. Polega on na pomiarze rezystancji badanej izolacji raz na jakiś czas. Sam pomiar przeprowadzany jest przez bardzo krótki czas. Potem ma miejsce odczyt zmierzonej wartości oporu elektroizolacyjnego. Pomiar punktowy wykonywany jest przy tym napięciem pomiarowym stałym przez krótki czas. Pozwala to na redukcję wpływu ładowania pojemności. Czas klasycznego pomiaru nie przekracza 60 sekund. Po tym czasie odczytuje się uzyskaną wartość oporu elektroizolacyjnego. Odczytu należy dokonać po ustabilizowaniu się wskazówki w przypadku korzystania z miernika analogowego. Wieloma usługami związanymi z montażem i utrzymaniem instalacji elektrycznych zajmuje się przykładowo słynna poznańska firma H. Cegielski Energocentrum.
Czy badanie należy powtórzyć?
Systematyczna i prowadzona konsekwentnie diagnostyka pozwala na wczesne wykrywanie ewentualnych uchybień i odchyleń od normy. W ten sposób można zapobiec awariom i groźnym pożarom, które mogą wystąpić na skutek pogorszenia się właściwości danej izolacji. Pozwala to na prowadzenie prawidłowej i w pełni bezpiecznej eksploatacji urządzeń czy instalacji elektrycznych. W sytuacji, gdy mierzony jest opór elektroizolacyjny większych uzwojeń transformatorów bądź żył kabli trzeba wyeliminować dodatkowo lub ograniczyć tzw. upływ powierzchniowy prądu płynącego po powierzchni zawilgoconej lub zabrudzonej.
Znaczenie poprawnego przeprowadzenia badań
Zjawisko to ma duże znaczenie m.in. przy pomiarach, które wykonywane są wysokimi napięciami probierczymi. W czasie tego typu pomiarów mogą wystąpić duże wartości prądu upływu powierzchniowego, co może niestety zniekształcić wynik pomiaru i sfałszować uzyskane dane. Wówczas zaleca się wykonanie ekranu poprzez owiniecie drutem lub metalową folią odsłoniętej powierzchni izolacji żyły kabla. Tak wykonany ekran należy przyłączyć do zacisku ekranującego miernika jak najbliżej połączenia ujemnego. W takim przypadku prąd upływu powierzchniowego trafia bowiem do zacisku miernika, ale przez miernik nie jest mierzony i nie uwzględnia się go w wyniku oporu elektroinstalacyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana