Na czym polega anoskopia?
Badania diagnostyczne mają na celu skontrolowanie funkcjonowania danego narządu, z jednoczesnym wykryciem ewentualnej choroby czy schorzenia. Dzięki nim pacjent ma szansę na zapobieżenie poważnym następstwom wykrytego u niego problemu zdrowotnego. Diagnostyce służy między innymi gastroskopia, USG, RTG oraz anoskopia, o której opowiemy w dalszej części tego artykułu. Na czym polega to badanie i w jakim celu jest wykonywane?
Przegląd badań endoskopowych końcowego odcinka przewodu pokarmowego
Na grupę badań endoskopowych, inaczej nazywanych badaniami wziernikowymi, które mają na celu skontrolowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą sztywnych wzierników, składa się kilka szczegółowych czynności. Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na obszarze, który jest sprawdzany w trakcie diagnostyki przeprowadzanej w gabinecie specjalistycznym, takim jak gabinet chirurgiczny Janusza Pacułta. Istotny w tym kontekście jest zakres wziernikowania dolnego odcinka przewodu pokarmowego i zastosowany sprzęt. Do opisywanych badań należy:
anoskopia, czyli wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy,
rektoskopia, czyli wziernikowanie całej odbytnicy,
rektoromanoskopia, czyli rektoskopia połączona z badaniem końcowego odcinka esicy,
simoidoskopia, czyli wziernikowanie końcowego odcinka jelita grubego z esicą włącznie,
rekosigmoldoskopia, czyli wziernikowanie odbytnicy i końcowego odcinka esicy,
kolonoskopia, czyli wziernikowanie całego jelita grubego.
Wskazania do przeprowadzenia anoskopii i przebieg badania
Anoskopia przeprowadzana w Bielsku-Białej oraz wielu innych lokalizacjach jest więc jedną z metod diagnostycznych z zakresu wziernikowania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niej możliwa jest ocena zmian w błonie śluzowej kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy. Przeprowadzana jest między innymi wtedy, kiedy istnieje podejrzenie hemoroidów, a nawet nowotworu. Anoskopia przydaje się również w diagnozowaniu stanów zapalnych, szczelin odbytu, przetok około odbytowych oraz polipów odbytu. Wskazaniem do jej wykonania, które jest między innymi krwawienie, świąd i ból w okolicy odbytu, a także uczucie bezproduktywnego parcia na stolec.
Do kluczowych etapów anoskopii należy ułożenie się pacjenta na boku, z kolanami zgiętymi i przyciągniętymi do klatki piersiowej lub w pozycji kolanowo-łokciowej oraz wprowadzenie do odbytu sztywnego wziernika o długości 8–10 cm. W trakcie badania lekarz obraca wziernik o 90 stopni, chcąc w sposób dokładny ocenić badany obszar.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana