Na co zwrócić uwagę przy wymianie szyby samochodowej
Zarówno wątpliwa jakość szyby jak i samodzielne jej wstawianie mogą wpłynąć na późniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli to możliwe, najlepiej wymienić szybę na taką samą, jaka była zamontowana fabrycznie. Ważne jest także dopasowanie koloru oraz certyfikat poświadczający jakość testowaną przez znanych producentów. Wymiana szyby może być doraźnym ratunkiem lub inwestycją w wartość samochodu.
Czy warto wymieniać szybę samemu?
Samodzielna wymiana szyby może nieść za sobą konsekwencje wpływające na bezpieczeństwo podczas jazdy. Szpary powstałe między szybą, klejem i karoserią spowodują świszczenie, wlewanie się wody do środka czy możliwość pęknięcia szyby. Dlatego wymianę najlepiej jest zostawić profesjonalistom posiadającym odpowiednie doświadczenie i narzędzia. Nawet w warsztatach nie każda osoba jest w stanie się tym zająć. Ekspert z firmy Agat auto szyby mówi:
Szybę najlepiej jest wymienić na taką samą, jaka była zamontowana fabrycznie, jednak w wielu przypadkach nie ma takiej możliwości.
Jaką szybę wybrać?
Kolor szyby, który podczas codziennego użytkowania może być niewidoczny, odpowiada za stopień nagrzewana. Powinien on odpowiadać kolorowi pozostałych szyb. Rolę filtra ochronnego dla oczu pełni pas przeciwsłoneczny, który także występuje w różnych barwach. Wymieniając szybę lepiej zdecydować się na nową niż używaną. Kusząca cena może nieść za sobą porysowania, a także ukryte wady, które prowadzą do pęknięć niedługo po zamontowaniu. Tanie zamienniki także nie są wskazane ze względu na to, że szyba szybko matowieje. Wysoki standard auta przeważnie wpływa na zakup lepszej szyby. Najważniejszym znakiem jakości, który świadczy o spełnieniu wszystkich wymogów postawionych podzespołom samochodowym, jest certyfikat ISO/TS 16949:2002. Jeśli szyba go posiada możemy być pewni, że nie będzie zniekształcała obrazu i podczas normalnej jazdy nie zniszczy się zbyt szybko.
Doraźna naprawa lub inwestycja na lata
W wielu starszych samochodach w trakcie wymiany szyby okazuje się, że na karoserii pojawiła się rdza. Ze względu na późniejsze konsekwencje, nie wolno jej pozostawić. Jeżeli korozja wytworzyła dziurę, auto powinno trafić do blacharza. Montaż nowej szyby traktowany jest przez kierowców jako doraźna naprawa albo inwestycja. W pierwszym przypadku chodzi o przywrócenie pojazdu do pełnej funkcjonalności jak najniższym kosztem. Druga sytuacja przewiduje nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale również wartość samochodu. Szyba wysokiej jakości będzie funkcjonować dłużej, a w razie sprzedaży auta podwyższy jego cenę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana