Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycinarki laserowej?
Lasery to technologia bardzo powszechnie stosowana w przemyśle. Silnie skupione wiązki energii świetlnej mogą być wykorzystywane między innymi w obróbce różnego rodzaju tworzyw, zapewniając szybkie, precyzyjne i wydajne cięcie. Nic dziwnego, że wycinarki cieszą się coraz większym uznaniem firm. W szerokiej ofercie producentów łatwo się jednak pogubić. Na co zwrócić uwagę przed kupnem takiego urządzenia?
Jaki laser wybrać?
Laser laserowi nierówny – na rynku obecnie dominują dwie technologie stosowane w cięciu laserowym, czyli lasery CO2 oraz lasery światłowodowe. Różnią się one pod wieloma względami, począwszy od mechanizmu powstawania wiązki laserowej, kończąc na wydajności oraz zastosowaniu. Lasery światłowodowe są dość nowym rozwiązaniem, które przechodzi obecnie fazę dynamicznego rozwoju – można śmiało założyć, że z czasem jego zastosowanie na rynku będzie się poszerzać. Na razie wielu producentów docenia przede wszystkim fakt, że urządzenia te są bardzo tanie w eksploatacji i energooszczędne – zużywają nawet 70% energii mniej, niż lasery CO2. Lasery gazowe, choć bardziej uniwersalne, stopniowo odchodzą do lamusa, a ich właściciele zaczynają mieć problemy z ich serwisowaniem. Wysokiej jakości lasery światłowodowe znajdziemy w ofercie firmy Maszyny Polskie.
Moc lasera
Skoro wiemy już, jaki rodzaj lasera jest odpowiedni dla naszej działalności, czas przyjrzeć parametrom dostępnych urządzeń. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich moc – to ten parametr decyduje o jakości cięcia i szerokości wachlarza zastosowań. Lasery o wyższej mocy radzą sobie lepiej z bardziej wymagającymi materiałami, ale jednocześnie są droższe w kupnie i eksploatacji.
Rozmiary stołu
Im większy stół roboczy, tym więcej różnego rodzaju elementów można poddać obróbce. Jednocześnie największy stół może nie zmieścić się w danym pomieszczeniu. Należy wziąć to pod uwagę.
Oprogramowanie urządzenia
Przed kupnem wycinarki laserowej należy upewnić się, jakiego oprogramowania będzie ona wymagała – czy jest ono kompatybilne z oprogramowaniem pozostałych, już posiadanych maszyn. Jeśli tak, daje to możliwość zintegrowania wycinarki z resztą systemu, co stanowi duże ułatwienie produkcji.
System ładowania
Wycinarka, która jest w stanie samodzielnie pobierać arkusze blachy, rury czy profile do obróbki może pracować z ogromną wydajnością i przyczynić się do minimalizowania kosztów. Jeśli w zakładzie jest już obecny taki system, należy sprawdzić, czy wycinarka jest w stanie z nim współpracować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana