Montaż pompy ciepła krok po kroku
Montaż pompy ciepła jest sposobem na ekologiczne oraz o wiele tańsze pozyskiwanie energii do ogrzewania budynku. Choć zakup urządzenia jest kosztowny, to jego użytkowanie oznacza możliwość działania systemu centralnego ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej przy stosunkowo niewielkim zużyciu prądu. Inwestorzy rozważający skorzystanie z tego rozwiązania mogą wybierać między pompą powietrzną a gruntową.
Jak zakłada się powietrzną pompę ciepła?
Powietrzna pompa ciepła służąca do ogrzewania budynku to urządzenie o kompaktowej budowie, które często składa się z jednego elementu instalowanego poza budynkiem. Znajdują się w nim zarówno skraplacz, jak i parownik oraz sprężarka i pompa obiegowa, do budynku doprowadzić trzeba więc jedynie rury, przez które przepływać będzie woda trafiająca do systemu ogrzewania płaszczyznowego. Pompę ciepła umieszcza się w miejscu, które jest nasłonecznione oraz gwarantuje ochronę przed wiatrem i wychładzaniem. Istnieją także pompy, gdzie oba wymienniki ciepła są oddzielone. W takim przypadku konieczne okaże się przeprowadzenie przez ściany zewnętrzne rur, którymi będzie transportowany czynnik.
Jak wygląda montaż pompy gruntowej?
Założenie pompy gruntowej wymaga umieszczenia całego urządzenia w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym, a także wiąże się z koniecznością wybudowania odpowiedniego wymiennika gruntowego. Może to być wymiennik poziomy, składający się z sieci przewodów, którymi przepływa czynnik odbierający energię cieplną z podłoża, co jednak oznacza przeznaczenie na niego dość sporej wolnej powierzchni działki. Obszar ten musi pozostać niezabudowany i nie można na nim sadzić roślinności o rozbudowanym systemie korzeniowym. Inną opcją jest wymiennik poziomy, który ma postać sond umieszczanych w wykonanych dość głębokich odwiertach, co pociąga za sobą wyższy koszt, lecz daje możliwość zmieszczenia instalacji na znacznie mniejszym obszarze.
Firmą, która oferuje wszechstronną pomoc przy wyborze oraz zakupie, a także podłączeniu pomp ciepła jest Arma Term. Specjalizuje się ona też w montażu wentylacji mechanicznej i systemów rekuperacji, a także domowych stacji uzdatniania wody. Wśród realizowanych zleceń znajduje się także instalowanie systemów klimatyzacyjnych oraz urządzeń gazowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana