Metody zabezpieczenia metalu w garażach metalowych
Garaż metalowy jest bardzo dużym ułatwieniem dla właścicieli samochodów, szczególnie mieszkających poza dużymi miastami. Są tanie, łatwe i szybkie w montażu i pomimo lekkiej konstrukcji – solidne oraz bezpieczne. Czasami jednak odzywają się naturalne właściwości metalu, który narażony jest na korozję. Jak z nią walczyć i zabezpieczyć nasz garaż przed niechcianą rdzą?
Jak pozbyć się niechcianej korozji?
Właściwa konserwacja metalowego ogrodzenia w garażu pozwala na cieszenie się jego użytkowaniem przez długie lata. Jednakże woda, różnica temperatur i skoki ciśnienia prowadzą do korozji wżerającej się w metal, dlatego lepiej jest zwalczać ją zawczasu oraz co kilka lat powtarzać renowację.
Jeżeli rdza zbierająca się na metalowym ogrodzeniu tworzy tylko lekki nalot, można ją usunąć preparatem odrdzewiającym. Nie jest on szkodliwy ani nie pozostawia żadnych kwaśnych pozostałości – zaleca ekspert z firmy Kelmet, która w swojej ofercie posiada różnego rodzaju garaże metalowe. Natomiast gdy korozja jest poważniejsza i rdza głębiej wżarła się w metal – należy ją zeszlifować mechanicznie przy pomocy wiertarki uzbrojonej w drucianą ściernicę szczotkową. Zdarza się, że metalowe ogrodzenie ma nierównomierny kształt, który pozwala jedynie na ręczne szorowanie drucianą szczotką.
Duża ilość rdzy powoduje, że nie pozostaje nic innego, jak czyszczenie za pomocą piaskowania. Jest to proces, który przypomina szlifowanie, jednakże dzięki niemu powierzchnia będzie dużo gładsza, a trudno dostępne miejsca i wgłębienia będą wyczyszczone bardzo precyzyjnie. Do piaskowania, oprócz piasku, stosuje się również inne surowce, takie jak rozdrobnione szkło, kawałki suchego lodu, żużel koksowniczy, cząsteczki metalu lub minerał granatu.
Stosowanie farby antykorozyjnej
Aby zawczasu zmniejszyć podatność metalowego garażu na rdzę, należy zastosować w jego konstrukcji metal żaroodporny i żarowytrzymały, które są zdolne do przeciwstawienia się korozji gazowej w podwyższonych temperaturach. W każdej chwili można również przeprowadzić proces odnawiania metalowej konstrukcji za pomocą farb antykorozyjnych, które chronią przed ponownym zebraniem się rdzy i stanowią podkład pod farbę dekoracyjną. W sprzedaży jest dużo farb antykorozyjnych o różnych kolorach i należy ją dobrać pod kątem farb dekoracyjnych. Jeżeli ogrodzenie jest dobrze wyczyszczone ze rdzy można zastosować dostępne na rynku farby dekoracyjne, które mają właściwości antykorozyjne. W przypadku, gdy ktoś lubi wygląd pordzewiałego metalu, wystarczy konstrukcję pomalować bezbarwnym lakierem antykorozyjnym. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, aby konserwację zastosować już zawczasu, co uchroni garaż przed niechcianą korozją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana