Metody zabezpieczania rusztowań przed niepogodą
Kiedy mówimy o pracach na rusztowaniach w kontekście BHP, koncentrujemy się przede wszystkim na właściwym zabezpieczeniem pracowników przed upadkiem, uderzeniem lub innym urazem mechanicznym. Znacznie rzadziej porusza się temat zabezpieczania rusztowań przed niepogodą, a przecież niepogoda to nie tylko chłód, deszcz i mocniejszy wiatr. Czasem niepogoda to rażący mróz, ulewa, gradobicie, czy zawierucha z piorunami. Jakie są najważniejsze metody zabezpieczania rusztowań przed niepogodą?
Prace na rusztowaniach w niekorzystnych warunkach atmosferycznych
Prace na rusztowaniach to temat bardzo obszerny, bo w końcu mamy do czynienia zarówno z niewysokimi rusztowaniami przejezdnymi, które wykorzystywane są raczej do prac wykonywanych wewnątrz obiektów, jak i z rusztowaniami fasadowymi na kilkudziesięciometrowych budynkach, które są np. poddawane termomodernizacji. Nie mniej jednak w świetle przepisów każda praca, która grozi upadkiem na podłoże z wysokości ponad 1 m, jest pracą na wysokości, a więc do jej organizacji i BHP należy podchodzić z wyjątkową pieczołowitością. Obowiązujące standardy sugerują, że prac na rusztowaniach na zewnątrz (lub samego wznoszenia tychże rusztowań) nie należy wykonywać w kilku przypadkach: jeśli o zmroku nie zostało zapewnione odpowiednie oświetlenie; w czasie gęstej mgły, opadów deszczu, śniegu, w czasie gołoledzi, burzy lub wiatru przekraczającego 10 m/s. Są to jednak jedynie wskazania, a w praktyce czasem przerwanie prac mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych jest dosłownie niemożliwe. Nie można więc pomijać tematu zabezpieczeń rusztowań przed niepogodą.
Zabezpieczenia rusztowań w praktyce
Rusztowania budowlane nigdy nie powinny być traktowane jako konstrukcje podrzędne, bo są tymczasowe, a ich właściwe zabezpieczenie musi zostać ujęte w samym projekcie rusztowania lub instrukcji producenta. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Ledwon Rusztowania z Zabrza, projekt lub instrukcja ma przede wszystkim zadbać o prawidłową statykę konstrukcji, ale zabezpieczenia rusztowań przed niepogodą nie powinny być w tym pominięte. Do zabezpieczenia, ochrony rusztowania przed niepogodą, wykorzystywane są przede wszystkim siatki i plandeki z materiałów syntetycznych o odpowiedniej gramaturze. Nie chodzi wyłącznie o zabezpieczenie pracowników na rusztowaniu przed wiatrem, czy kroplami deszczu, bo np. przy termomodernizacji budynku odpowiednio dobrane zabezpieczenia rusztowań tworzą jednorodne warunki dla kolejnych warstw docieplenia. Decydując się na wynajem i rozstawienie rusztowań fasadowych w profesjonalnej firmie, która zajmuje się tym na co dzień, mamy pewność, że odpowiednie zabezpieczenia zostaną dostarczone i zamocowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana