Metody rehabilitacji kotów
Koty to ciekawskie i aktywne stworzenia, dla których grawitacja zdaje się niemal nie istnieć. Ruchliwość sprawia jednak, że zwierzęta te mogą odnosić urazy. Nieobce są im też choroby. Jednym ze sposobów na przywrócenie kotu sprawności ruchowej jest rehabilitacja. Jakie metody rehabilitacji są stosowane w przypadku mruczących czworonogów? W jakich sytuacjach warto po nią sięgnąć?
W jakich sytuacjach kot potrzebuje rehabilitacji?
Rehabilitacja pomaga przywrócić kotu sprawność, która dla tego ruchliwego zwierzęcia jest bardzo ważna. Sprawdzi się do usprawniania narządów ruchu po wypadku czy zabiegu, łagodzenia objawów chorób, zmniejszania bólu, ale też jako metoda profilaktyki. Sposoby rehabilitacji są dobierane do problemu pacjenta – zupełnie jak u ludzi. O to, jakie typy zabiegów rehabilitacyjnych stosuje się u kotów, zapytaliśmy specjalistę z Gabinetu Weterynaryjnego Reha Wet.Metody rehabilitacji kotów i w ogóle ssaków są podobne do tych, które pomagają wrócić do zdrowia ludziom. Na zmienioną tkankę działamy takimi bodźcami, jak: laser, pole magnetyczne, ucisk podczas masażu. Stosujemy też ćwiczenia przywracające sprawność. Wszystko to przyspiesza regenerację i gojenie, a także poprawia mobilność pacjentów.Rehabilitacja może przynieść ulgę kotu, który utracił sprawność w wyniku wypadku, przeszedł operację albo ma już swoje lata. Ciało kota, tak jak ciało człowieka, z wiekiem coraz bardziej szwankuje. Pojawiają się ból, niedomaganie i obniżenie sprawności. Warto pomóc czworonogowi jak najdłużej cieszyć się życiem.
Jakie są i jak działają metody rehabilitacji kotów?
Do metod rehabilitacji kotów zaliczamy m.in.: laseroterapię, magnetoterapię i masaż. Na czym polega i jaki efekt daje każda z nich? Przy laseroterapii wykorzystuje się wiązki światła, które przekazują energię tkance i pobudzają ją do regeneracji. Promieniowanie ogrzewa chore miejsce, a także łagodzi ból i stan zapalny, co przekłada się na lżejsze przejście okresu rekonwalescencji i skrócenie go. Metodę tę stosuje się z powodzeniem przy urazach kości, stawów i mięśni (powypadkowych i pooperacyjnych), bólach np. kręgosłupa i w innych sytuacjach, w których można przyspieszyć regenerację. Wskazaniem do laseroterapii mogą być także choroby skóry. Magnetoterapia to oddziaływanie na zmienioną tkankę przy użyciu pola magnetycznego. Cel jest taki sam: pobudzenie do procesów odnowy. Magnetoterapia ogranicza ból, poszerza ruchomość stawów, ma działanie przeciwzapalne. Pomaga także uregulować ciśnienie krwi i wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia kota. Masaż – jego dobroczynne właściwości są ludziom dobrze znane. Na koty zabieg ten działa podobnie. Łagodzi napięcie mięśni, usuwa stres i zmęczenie, poprawia krążenie i przemianę materii, stanowi także bodziec do regeneracji tkanek.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana