Metody oczyszczania wód podziemnych
Remediacja środowiska w szerokim pojęciu obejmuje usuwanie zanieczyszczeń z gruntu i wód gruntowych i podziemnych. Zanieczyszczone wody, także wody podziemne, to poważne zagrożenie dla naszego środowiska przyrodniczego, zdrowia i życia. W latach 90. ubiegłego wieku opracowano technologię oczyszczania wód podziemnych PRB (Permeable Reactive Barrier), która wciąż jest bardzo często stosowana. Sprawdzimy, na czym polega i kiedy jest stosowana.
Oczyszczanie wód podziemnych w technologi PRB
Oczyszczanie wody w technologii PRB odbywa się bezpośrednio w warstwie wodonośnej. Skażony strumień wód podziemnych przepływa przez odpowiednio przygotowaną barierę, która jest wypełniona aktywnym materiałem. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Eco-Rgs, podczas przepływu wód podziemnych przez aktywną barierę, zanieczyszczenia są usuwane poprzez różne procesy. To procesy chemiczne, fizykochemiczne i biologiczne. Przy wyborze odpowiednich materiałów do tworzenia barier decyduje kilka czynników: aktywność i zdolność filtracyjna, stabilność, a także zgodność ze środowiskiem. Produkty uboczne, które powstają podczas procesów oczyszczania, nie mogą szkodzić środowisku. Kilka przykładów materiałów aktywnych wykorzystywanych przy tworzeniu barier oczyszczających wody podziemne: węgiel, węgiel aktywny, tlenek żelazowy, kamień wapienny, wapno, popiół lotny, zeolit, glina. Rodzaje procesów zachodzących przy oczyszczaniu to rozkład, wytrącanie, adsorpcja lub wymiana jonowa.
Przykłady zastosowania remediacji wód podziemnych w technologii PRB
Omawiana technologia PRB nie jest kosztowna w eksploatacji głównie dlatego, że nie wymaga dostarczania energii – wystarczy nam naturalny przepływ wód podziemnych przez strefę oczyszczania. Oczyszczanie wód podziemnych za pomocą aktywnych barier sprawdzi się na przykład w miejscach, gdzie zanieczyszczenia znalazły się wskutek awarii maszyn, urządzeń, nieszczelności rurociągów, czy zbiorników. To jednak nie wszystko. Technologia PRB to dobry sposób na zabezpieczanie nowo projektowanych składowisk odpadów, ale też jako środek zapobiegający degradacji środowiska gruntowo-wodnego przy istniejących już składowiskach odpadów, w których coś jest niesprawne. Tam, gdzie zabezpieczenia uległy uszkodzeniu, gdzie zabezpieczenia okazały się niewłaściwe i niewystarczające, a także przy składowiskach odpadów źle usytuowanych. Trzeba powiedzieć wprost, że takie rzeczy się zdarzają – na przykład błędy projektowe będące efektem źle przeprowadzonych badań terenu. Do takich sytuacji trzeba podejść na chłodno i znaleźć właściwe rozwiązanie problemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana