Metody kierowania ruchem drogowym
Ruch kierowany wprowadza się w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa. Za kierowanie ruchem drogowym najczęściej odpowiedzialna jest sygnalizacja świetlna lub osoba kierująca ruchem, czyli np. policjant. W określonych sytuacjach do tego zadania można także wynająć specjalistyczną firmę. Dowiedz się więcej.
Czym jest ruch kierowany?
Ruch kierowany to taki, który jest na przemian otwierany i zamykany. Na drogach najczęściej spotykamy ruch kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej. Przepisy ruchu drogowego wyróżniają różne rodzaje sygnalizatorów, dzięki którym wiadomo, kto może w danym momencie poruszać się po drodze. Niejednokrotnie możemy jednak spotkać się również z obecnością osób kierujących ruchem. Najczęściej zajmują się tym policjanci, lecz uprawnienia do kierowania ruchem drogowym posiadają także m.in. żołnierze, strażnicy miejscy i gminni, oraz inspektorzy transportu drogowego. Co ważne, osobą kierującą ruchem może być także każda osoba, która przejdzie odpowiednie szkolenie i zostanie do tego wyznaczona przez zarządcę drogi.
Bardzo ważne jest, aby wszyscy kierowcy znali sygnały dawane przez kierujących ruchem i aby pamiętali, że ich wskazania są ważniejsze od znaków drogowych lub wskazań sygnalizacji świetlnej. Osoby kierujące ruchem są najbardziej potrzebne wówczas, gdy normalne poruszanie się po drodze jest z jakiegoś powodu utrudnione. Najczęściej takie sytuacje powstają w trakcie remontów dróg oraz gdy dochodzi do awarii sygnalizacji, a także różnego rodzaju wypadków i kolizji. Nie są to jednak jedyne okoliczności. Ruch kierowany może być także wprowadzony w trakcie pielgrzymek, zgromadzeń publicznych lub gdy na ulicy kręcone są zdjęcia do filmów i seriali.
Specjaliści od kierowania ruchem drogowym
Prace remontowe na drogach często wymagają wprowadzenia ruchu wahadłowego. W takich sytuacjach zarządy dróg bardzo często decydują się na wynajęcie profesjonalistów, np. z firmy Manor. Oferują one usługi dopasowane do potrzeb klienta, które obejmują zarówno ręczne, jak i automatyczne kierowanie ruchem drogowym. Pracownicy takich firm mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Mogą także znacząco odciążyć służby mundurowe, gdy dojdzie do kolizji lub w trakcie zgromadzeń publicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana