Metody gromadzenia deszczówki
Zbieranie deszczówki jest dobrym pomysłem, albowiem wpływa na redukowanie wydatków związanych ze zużyciem wody. Jakkolwiek deszczówka nie nadaje się do spożycia, a w niektórych przypadkach nawet do kąpieli, to z powodzeniem można podlać nią ogródek, umyć samochód czy podłogi w domu. Zastosowanie do tego wody z opadów daje spore oszczędności. Jakie są metody gromadzenia deszczówki?
W jaki sposób najczęściej gromadzi się wodę opadową?
Najpopularniejszą metodą zbierania deszczówki jest używanie zbiorników. Zazwyczaj są one umieszczone w pobliżu rynny, a system kanałów i rur kieruje do nich wodę spływającą z dachu. Zbiorniki dzieli się na nadziemne i podziemne. Podziemne można łączyć ze sobą za pomocą odpowiedniego systemu kanałów i rur. Natomiast zbiorniki naziemne kształtem przypominają beczkę, z której łatwo pobiera się wodę. Taki produkt powinien być tak zaprojektowany i tak umieszczony, aby pasował do reszty wystroju ogrodu i nie przeszkadzał swoją obecnością w korzystaniu z rekreacji na wolnym powietrzu.
Zbiorniki na deszczówkę różnej pojemności, wykonane przeważnie z tworzyw sztucznych, jak np. polietylen, można zakupić w takich miejscach, jak firma Bio-Eko PLUS. Wybór odpowiedniej wielkości zbiornika powinien zależeć od powierzchni dachu, z którego ma ściekać deszczówka. Ich pojemność waha się zazwyczaj od 1200 do 8000 litrów. Materiały, z jakich są zrobione, to gwarancja szczelności, a tym samym wieloletniej eksploatacji. Wielkość zbiornika powinna również wynikać z potrzeb danego gospodarstwa domowego. Te największe używane są przez właścicieli dużych ogrodów i gospodarstw rolnych. Zapasy wody, które się magazynuje, pozwalają pozostać niezależnym od kapryśnej pogody.
Jakie są inne, alternatywne sposoby na gromadzenie deszczówki?
Jeżeli w danej chwili nie posiada się zbiornika na deszczówkę, to można ją gromadzić we wszystkich dostępnych na działce naczyniach i dużych, ale nieużywanych, pojemnikach na ścieki. Typowy zbiornik na deszczówkę może też być zastąpiony przez naturalne wgłębienia w gruncie czy oczka wodne. Trzeba tylko takie miejsca zabezpieczyć od spodu przed przeciekaniem. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnej folii ogrodniczej. W tym wypadku warto podczas opadów monitorować poziom wody w takim naturalnym pojemniku.
To, że gromadzenie wód opadowych staje się bardzo popularne, jest efektem nie tylko chęci oszczędzania, ale również rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana