Metody gromadzenia deszczówki
Woda to bezcenny surowiec naturalny. Dlatego warto za wszelką cenę wykorzystywać opady atmosferyczne, aby ją magazynować. Deszcz dostarcza wody dużo lepszej jakości niż ta, która płynie w kranie. Optymalne zagospodarowywanie wszystkich jej zasobów to dziś również wyraz troski o środowisko. W jaki sposób może być gromadzona deszczówka? Jakie akcesoria do tego wykorzystywać? Wyjaśniamy.
Dlaczego warto gromadzić deszczówkę?
Niestety zasoby wody na kuli ziemskiej nie są nieskończone. Szacuje się, że już w najbliższej przyszłości kolejne pokolenia będą borykały się z problemem jej niedostatku i suszy. Dlatego też można starać się temu zapobiec między innymi dzięki wykorzystywaniu deszczówki.
Podlewanie ogrodu czy wykonywanie prac porządkowych, takich jak mycie mebli ogrodowych, tarasów czy elewacji, wymaga zazwyczaj zużycia wielu litrów wody. Używanie tej, która znajduje się w kranie, jest nieekonomiczne, ale także nierozsądne z ekologicznego punktu widzenia. Ponadto deszczowa woda ma zdecydowanie lepszy skład oraz odczyn dla ogrodowej roślinności.
„Deszczówka ma obniżoną zawartość jonów wapnia, dlatego nie pozostawia smug i jest idealna do czyszczenia każdej powierzchni. W związku z tym nie pozostaje nic innego niż zakup funkcjonalnego zbiornika i korzystanie z jej dobrodziejstw” – mówi ekspert z firmy Sklep-Kwiecisty.pl.
Jak gromadzić deszczówkę?
Zbiorniki na deszczówkę są nie tylko funkcjonalne, ale mogą być także dekoracją ogrodową. Nadają się do zbierania deszczu pochodzącego wprost z opadów, a w związku z tym można je umieść praktycznie wszędzie. Ich wygląd może imitować fakturę kamienia lub drewnianej beczki i świetnie komponuje się z elementami wystroju ogrodu.
Zbiorniki takie są wyposażone w praktyczne kraniki, dzięki którym można nalewać deszczówkę do konewki lub naczyń. Są także przystosowane do tego, aby przyłączyć do nich wąż ogrodowy i podlewać uprawy. Ich pojemność sprawia, że są bardzo komfortowe w użytkowaniu.
Zbiornik na wodę deszczową przyłącza się do rynny ogrodowej, co gwarantuje, że może się w nim szybko znaleźć odpowiednia ilość deszczówki potrzebna do prac porządkowych czy związanych z hodowlą roślin. Pojemniki tego typu wykonuje się z tworzywa sztucznego – ma to zapobiec ich szybkiemu zużyciu i niszczeniu. Bardzo funkcjonalne są modele wykonane z materiałów mrozoodpornych, które przetrwają nawet niskie temperatury.
Montaż tego typu zbiorników jest bardzo prosty. Instalacja dodatkowych akcesoriów, takich jak gwinty do kranika oraz do węża, również nie sprawia problemów. Dlatego też są one znakomitym rozwiązaniem dla każdego ogrodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana