Maszyny kontrolne stosowane w przemyśle
Obecnie automatyka przemysłowa jest niezbędna w każdym zakładzie, nie tylko produkcyjnym. Inwestycja w nią jest niezbędna, kiedy planuje się zwiększyć produkcję oraz zyski. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań, w tym także maszyn kontrolnych, pomaga nie tylko osiągnąć cele, ale też wyeliminować nieprawidłowości. Jakie elementy do nich można zaliczyć? Dowiedz się więcej na ten temat!
Z czego składa się system automatyki przemysłowej?
Automatyka przemysłowa to dział inżynierii elektronicznej, który skupia się na maszynach, ale też urządzeniach kontrolno-pomiarowych. Rozwiązania z tego zakresu pozwalają zautomatyzować nie tylko produkcję, ale też wszystkie zachodzące procesy towarzyszące. Aby tak się stało, wykorzystuje się szereg urządzeń i układów, które tworzą razem system automatyki przemysłowej. W ich skład wchodzą:
- urządzenia i maszyny wykorzystywane w produkcji bądź procesach przemysłowych, w tym urządzenia do montażu i linie montażowe,
- urządzenia kontrolno-pomiarowe zainstalowane na wspomnianych wcześniej elementach – zaliczyć do nich można aparaturę pomiarową, czujniki, przetworniki, mierniki, wskaźniki, rejestratory i systemy wizyjne,
- urządzenia wykonawcze, tj. zawory, napędy, silniki, przepustnice, pompy dozujące i procesowe,
- urządzenia sterujące, czyli komputery przemysłowe, sterowniki, panele operatorskie, oprogramowanie do kontroli,
- systemy łączności, w skład których wchodzą sieci przemysłowe, GPRS czy radiowo-modemowe.
System wizyjny jako maszyna kontrolująca jakość
Wzrost konkurencyjności na rynku, ale też chęć zwiększenia wydajności działalności przedsiębiorstwa wymagają od właścicieli wdrożenia coraz to nowszych i doskonalonych rozwiązań w zakresie kontroli poszczególnych etapów produkcji.
Jednym z wielu rodzajów są systemy wizyjne, które wykorzystując informacje z obrazów z kamer, decydują o jakości wyrobu finalnego. Jest to kluczowe rozwiązanie, zwłaszcza w zakładach stawiających na masową produkcję i stale podnoszących normy wydajnościowe, gdyż pozwala wyeliminować ilość popełnianych błędów. System wizyjny, jak i inne układy kontrolne stanowią element automatyzacji procesu wytwarzania, zapewniając bezdotykowy monitoring wyrobów znajdujących się jeszcze na linii produkcyjnej.
Specjaliści z firmy GM Automatyka wyjaśniają, że mogą być one obecne na kilku etapach produkcji, zwiększając tym samym zakres kontroli. W zależności od zastosowanych rozwiązań i aplikacji system wizyjny może weryfikować poprawność daty na opakowaniu, kodów kreskowych, obecność znaków towarowych, zamknięcia opakowań i wiele innych.
Warto dodać, że jest to jedno z prostszych rozwiązań, gdyż w jego skład wchodzą głównie kamera, oświetlenie, obiektyw, urządzenie do akwizycji i oprogramowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana