Malowanie ścian farbą lateksową – jakie narzędzia wybrać?
Samodzielne malowanie ścian farbą lateksową nie jest trudne, jednak do stworzenia trwałej i estetycznej powłoki z tego preparatu trzeba posiadać odpowiednie akcesoria malarskie. Źle dobrane narzędzia przyczyniają się do powstawania smug oraz wydłużenia czasu remontu. Przeczytaj o tym, jakich produktów szukać w sklepach z artykułami do prac remontowych i budowlanych.
Wałki, pędzle i akcesoria do malowania farbą lateksową
Do nakładania farby lateksowej na ściany czy sufity najlepiej nadają się szerokie wałki z syntetycznym runem, na przykład z gąbki, mikrofibry lub poliestru. Do równych powierzchni sprawdzają się narzędzia z krótkim włosiem – do 5 mm. Podczas malowania przydadzą się również artykuły malarskie, takie jak pędzle ze sztucznymi włóknami, które pomogą rozprowadzić emulsję na trudno dostępnych częściach ścian (za kaloryferami lub rurami, przy otworach okiennych i drzwiowych, w narożnikach pokoju lub przy listwach podłogowych).
W trakcie remontu warto skorzystać też z akcesoriów do wałków, m.in. kratek na kuwety malarskie. Zbierają one nadmiar emulsji z narzędzi i pomagają równomiernie rozprowadzić środek na rolce. Dzięki temu podczas malowania farba nie rozpryskuje się, a kolejne warstwy preparatu tworzą na ścianach gładkie powierzchnie bez smug. Zazwyczaj emulsje lateksowe są gotowe do użycia i nie wymagają rozcieńczania, jednak zdarza się, że konieczne jest zastosowanie rozcieńczalnika (czystej wody). Wówczas przydatne będą również ocynkowane mieszadła do farb oraz wiadra malarskie.
Malowanie natryskowe farbą lateksową
Malowanie natryskowe to metoda, która jest szybsza i wydajniejsza niż nakładanie farby tradycyjnymi narzędziami, takimi jak wałki. Wykorzystuje się w niej pistolety malarskie, dzięki którym remont jest szybki i wygodny.
Urządzenia rozpylają farbę pod ciśnieniem w postaci drobnych kropelek za pomocą sprężonego powietrza. Mgiełka dokładnie pokrywa ściany i sufity, a emulsja dozowana jest w oszczędny sposób – powiedział nam pracownik hurtowni z akcesoriami malarskimi BAUSTER.
Przy zakupie narzędzia należy pamiętać, że do prawidłowego działania pistoletu malarskiego niezbędny jest odpowiedni kompresor, którego parametry (pojemność i moc) będą dostosowane do wymiarów malowanej powierzchni.
Metoda bardzo dobrze sprawdza się przy malowaniu elementów ażurowych (na przykład krat okiennych lub parkanów ze szpachli) oraz przedmiotów o nieregularnym kształcie, których pokrycie farbą jest trudne nawet przy użyciu precyzyjnego pędzla. Pistolety malarskie świetnie nadają się również do malowania dużych powierzchni, ponieważ w krótkim czasie tworzą na nich jednolitą i gładką powłokę bez zacieków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana