Licówka to skuteczny sposób zmiany kształtu zęba
Wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn nie jest zadowolonych ze swojego uśmiechu. Problem mogą stanowić nie tylko przebarwienia, ale również nieestetyczny kształt, który stanowi źródło kompleksów. Na szczęście stomatologia estetyczna i jej nowoczesne technologie pozwalają na korygowanie niedoskonałości uśmiechu, a co za tym idzie, na poprawienie wyglądu niemal całej twarzy. Czym są licówki i dlaczego stanowią skuteczny sposób na zmianę kształtu zęba?
Licówki - czym się charakteryzują?
Licówki to cienkie, pojedyncze nakładki, które przyklejane są do zewnętrznej powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju. Przede wszystkim licówki pozwalają pozbyć się nieestetycznych przebarwień, a także w szybki i nieinwazyjny sposób zmieniają kształt oraz położenie zębów w łuku. Najczęściej występują one w formie kompozytowych oraz porcelanowych, ale istnieją również licówki akrylowe, pełnoceramiczne, które zbliżone są do naturalnego uzębienia oraz licówki ceramiczne, które stanowią alternatywę dla koron protetycznych.
- Zazwyczaj, aby poprawić wygląd uśmiechu, wykonuje się około 6 lub 8 licówek, niemniej jednak ich ilość musi być dostosowana indywidualnie do potrzeb i stanu jamy ustnej pacjentów. - wyjaśnia dentysta z Eurodent Centrum Dentystyki w Krakowie.
Licówki - wskazania i przeciwwskazania
Licówki w głównej mierze przeznaczone są do poprawy estetyki uzębienia osób z nierównymi, pękniętymi lub ukruszonymi zębami. Pozwalają na poszerzenie i wydłużenie zbyt krótkich lub startych zębów, a tym samym nadanie im wymarzonego kształtu. Licówki to także dobre rozwiązanie pozwalające na zamknięcie przerwy między przednimi zębami nazywane diastemą oraz stosowane są do korygowania zębów wystających z łuku.
Natomiast główne przeciwskazania do wykonania licówek to wszelkiego rodzaju wady zgryzu, bruksizm, czyli ścieranie zębów, a także nie powinny wykonywać ich osoby ze zbyt krótkimi zębami oraz pacjenci posiadający braki zębów bocznych. Co więcej, licówki nie są zalecane w przypadku niedostatecznej higieny jamy ustnej, z kolei w odniesieniu do bardzo zniszczonych zębów, dobrą alternatywą dla licówek mogą okazać się korony protetyczne.
Jak się robi i zakłada licówki?
W zależności od rodzaju licówek istnieją różne sposoby przeprowadzenia zabiegu. Podczas pierwszej konsultacji w gabinecie stomatologicznym specjalista ocenia stan zębów i dziąseł oraz wyklucza możliwe przeciwskazania do wykonania zabiegu. Następnie dentysta wraz z pacjentem dobiera rozmiar, kolor oraz kształt licówek, a po delikatnym oszlifowaniu uzębienia, pobiera odcisk zęba pacjenta. Warto wspomnieć o tym, że w przypadku licówek kompozytowych mogą one powstać w pracowni protetycznej na podstawie wycisku zębów pacjenta, ale również stomatolog może je indywidualnie wykonać i dopasować do potrzeb oraz zgryzu pacjenta, podczas jednej wizyt w gabinecie.
Po przyklejeniu licówek do przedniej strony zębów, przez około 24 godziny pacjenci powinny unikać skrajnych temperatur, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zarówno na zimno, jak i na ciepło. Należy również zapewnić wysoki poziom higieny jamy ustnej, a także istotne jest przestrzeganie i odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.
Jakie zalety mają licówki?
Zastosowanie licówek to najmniej inwazyjna metoda wykonywana w ramach stomatologii estetycznej, która pozwala na korektę zarówno koloru, kształtu, jak i wielkości zębów w stosunkowo krótkim czasie. W przypadku licówek kompozytowych poprawienie estetyki, a tym samym otrzymanie pięknego uśmiechu możliwe jest już nawet w trakcie jednej wizyty. Ich założenie nie wymaga również ingerencji w pozostałe części zębów, natomiast zeszlifowanie zwierzchniej warstwy szkliwa odbywa się w sposób bezbolesny.
Warto podkreślić, że licówki dodatkowo dokładnie maskują wszelkie nieestetyczne przebarwienia, nawet trudne do usunięcia, których nie da się wybielić innymi metodami chemicznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana