Lekarze specjaliści, do których najczęściej chodzą Polacy
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby, chorzy udają się do lekarza pierwszego kontaktu - najczęściej jest nim specjalista medycyny rodzinnej. Bywa, że nie jest on w stanie określić, co dolega pacjentowi, i zaleca mu dodatkowe badania. W następnym kroku kieruje go na wizytę u innego lekarza. Niektóre osoby, które podejrzewają, jakie schorzenia im dolegają, same udają się do specjalistycznych gabinetów. Które z nich są odwiedzane najczęściej?
Dlaczego gabinety specjalistów są tak chętnie odwiedzane?
Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem, należy o nie dbać. Świadomość społeczeństwa dotycząca profilaktyki chorób i regularnego wykonywania badań ciągle rośnie.
Właśnie dlatego pod gabinetami najlepszych lekarzy specjalistów pojawiają się długie kolejki. Niektóre osoby chcą się uspokoić i rozwiać swoje wątpliwości co do dolegających im objawów. Natomiast inni przychodzą do specjalistów prewencyjnie. Badaniom w takich gabinetach lekarskich poddają się też nierzadko osoby, których bliskich dotknęły poważne problemy ze zdrowiem.
W dzisiejszych czasach wszyscy chcą na jak najdłużej zachować dobry wzrok, słuch, cieszyć się sprawnością ruchową i być aktywnymi nawet w sędziwym wieku. Są to także powody, dla których specjaliści medycyny są tak często odwiedzani.
„Lekarze specjalizujący się w określonej gałęzi medycyny mają wiedzę na temat profilaktyki chorób, potrafią przeprowadzić kompleksową diagnostykę i zlecić odpowiednie badania. Ma to kolosalny wpływ na powodzenie leczenia oraz jego skuteczność” – mówi ekspert ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Optimamed.
Którzy specjaliści są najczęściej odwiedzani przez pacjentów?
Z danych statystycznych wynika, że Polacy najczęściej korzystają z konsultacji z pediatrami oraz z ginekologami. W tym drugim przypadku jest to spowodowane regularnymi konsultacjami w okresie ciąży.
Polacy dosyć często zgłaszają się także do dermatologa oraz okulisty. Coraz więcej osób decyduje się też na skorzystanie z pomocy endokrynologa. Co ciekawe, to kobiety zdecydowanie chętniej odwiedzają specjalistyczne gabinety lekarskie – korzystają one z takich usług aż dwa razy częściej niż mężczyźni. Różnica ta jest najbardziej widoczna w przypadku wizyt odbywanych przez obie płcie u endokrynologa i ortopedy.
Polacy nierzadko konsultują się z kardiologami oraz neurologami. Chętnie wykonują też podstawowe badania, takie jak morfologię krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi, a także diagnostykę tarczycy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana