Lekarz okulista a optyk - poznaj różnice
Choć zarówno zawód lekarza okulisty, jak i optyka związany jest z narządem wzroku, oba z nich znacząco się od siebie różnią. Niewiele osób jest jednak w stanie wskazać poprawnie te różnice. Dlatego też w tym artykule omawiamy szczegółowo czym zajmuje się lekarz okulista i optyk, a także podpowiadamy do którego specjalisty się wybrać w określonych przypadkach.
Kim jest optyk i czym się zajmuję?
Optyk jest specjalistą, który zajmuje się dobraniem odpowiednich okularów. Ich soczewki zamawiane lub wykonywane są jednak na podstawie recepty wystawionej przez optometrystę czy też lekarza okulistę. W dużym uproszczeniu optyka można więc określić jako osobę, która jest odpowiedzialna za realizację recepty na soczewki okularowe. Z jego usług można skorzystać obecnie w wielu salonach optycznych, takich jak Zakład optyczny M&M Mazurkiewicz w Katowicach. Wszystko za sprawą tego, że do jego zadań zaliczyć można także specjalistyczną pomoc w doborze oprawek okularowych, które powinny być odpowiednio dopasowane do rodzaju wady wzroku i stosowanych w nich szkieł oraz kształtu twarzy. Dodatkowo optyk zajmuję się także naprawą uszkodzonych okularów.
Czym się zajmuje lekarz okulista?
Lekarz okulista to natomiast specjalista, który ukończył studia medyczne, a jego specjalizacją jest okulistyka. Do jego zadań zaliczyć można przede wszystkim przeprowadzanie badania wzroku i na jego podstawie diagnozowanie oraz leczenie wszelkich chorób oczu, a także przeprowadzanie zabiegów w obszarze gałki ocznej.
W jakich przypadkach udać się do okulisty, a kiedy do optyka?
Na podstawie charakterystyki zawodu optyka oraz lekarza okulisty można więc wywnioskować to w jakich przypadkach należy wybrać danego specjalistę. W związku z tym do okulisty należy udać się w sytuacjach, gdy doszło do m.in.:
stanu zapalnego w obrębie oczu,
nagłego pogorszenia widzenia,
pojawienia się w polu widzenia mętów oraz mroczków,
wylewu krwi w gałce ocznej,
trudności w rozróżnianiu kolorów.
Wizytę u optyka należy natomiast zaplanować w przypadku kiedy chcemy zrealizować receptę na szkła okularowe wraz z doborem oprawek lub zamontowaniem ich w obecnie posiadanym modelu. Dodatkowo z jego pomocy można także skorzystać, jeśli doszło do uszkodzenia okularów lub zaistniała potrzeba wyregulowania ich elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana