Kurs pierwszej pomocy. Kto powinien go odbyć?
Wiedza z zakresu udzielenia pierwszej pomocy może być potrzebna dla każdej osoby znajdującej się w miejscu zdarzenia, na którym są osoby poszkodowane. Natomiast Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy to szkolenie przeznaczone dla osób, które chcą podjąć się pracy w wybranej jednostce, której charakter działalności związany jest z ratowaniem życia lub zdrowia.
Różne formy pierwszej pomocy
Udzielanie pierwszej pomocy polega na wykonywaniu określonych czynności w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby celem ochrony życia lub zdrowia osoby poszkodowanej, a także minimalizacja związanych z tym konsekwencji. Pierwszą pomoc udziela się w oczekiwaniu na specjalistyczną pomoc medyczną. Kurs pierwszej pomocy wykonuje się np. w ramach kursu na prawo jazdy. Musi go także przejść przynajmniej jedna osoba w każdej firmie. Jest to wiedza, która powinna być powszechnie znana. Wyróżnia się także kwalifikowaną pierwszą pomoc, którą przeprowadza np. ratownik, oraz medyczne czynności ratunkowe wykonywane przez lekarza, ratownika medycznego lub pielęgniarkę. Upoważnione są do nich osoby posiadające odpowiednie wykształcenie medyczne.
Kurs KPP – regulacje prawne
Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) kierowany jest do osób, które nie posiadają wykształcenia medycznego, jednak chciałyby uzyskać uprawnienie do udzielania pomocy medycznej osobom poszkodowanym w wyniku wypadków lub chorób. Przeprowadzanie tego rodzaju kursów musi być zgodne z regulacjami prawnymi zawartymi w art 13 ust. z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410). Uczestnicy takiego kursu mają utrwalić wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy oraz zyskać świadomość, że są odpowiedzialni za jakość udzielanej pomocy.
Dla kogo kurs KPP jest obowiązkowy?
Kurs KPP przeznaczony jest głównie dla pracowników jednostek związanych z ratownictwem. Muszą go przejść osoby pracujące w straży pożarnej, policji, straży granicznej, straży miejskiej, wojsku, wodnym pogotowiu ratunkowym, górskim pogotowiu ratunkowym, oraz pracownicy innych społecznych organizacji ratowniczych, którzy zgodnie z zadaniami ustawowymi lub statutowymi, zobowiązali się do niesienia pomocy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.
Pracownik Akcja Serca w Nowym Targu mówi: Kursanci poznają m.in. zagadnienia związane z ratownictwem drogowym oraz pomocą w przypadku obrażeń mechanicznych. Uzyskanie pożądanych kwalifikacji i umiejętności jest bardzo przydatne w sytuacjach zagrożenia życia ofiary zdarzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana