Kupno działki. Na co zwrócić uwagę?
![Kupno działki. Na co zwrócić uwagę? Kupno działki. Na co zwrócić uwagę?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-131007-7469-kupno-dzialki-na-co-zwrocic-uwage.jpg)
Chcesz zamieszkać we własnym, nowoczesnym domu, który będzie dla ciebie nie tylko schronieniem, ale też idealnym miejscem do błogiego wypoczynku? Spełnienie tego marzenia jest w zasięgu twoich możliwości. Wbrew pozorom, inwestycja w nowy dom wcale nie musi być droższa od zakupu mieszkania, ani czasochłonna czy szczególnie uciążliwa. Dowiedz się, jak bezpiecznie i łatwo kupić działkę pod budowę domu.
Szukamy działki pod Warszawą
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie domami w okolicach Warszawy. Mieszkańcy stolicy coraz częściej decydują się na przeprowadzkę z ciasnych mieszkań w zatłoczonych dzielnicach do wygodnych, samodzielnych domów, niekoniecznie położonych w centrum miasta. Szczególnie atrakcyjne okazują się tereny na południu Warszawy, okolice Piaseczna, Góry Kalwarii i miejscowości Kąty, czyli miejsca dobrze skomunikowane z aglomeracją, ale też wyjątkowo malownicze.
Inwestorzy prywatni, którzy szukają działki pod nowy dom, nie muszą już robić tego samodzielnie. Alternatywą dla mozolnego przeglądania ofert, a nawet samochodowych wycieczek w poszukiwaniu odręcznie namalowanej tablicy SPRZEDAM DZIAŁKĘ, jest skorzystanie z oferty firm deweloperskich. Te, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, proponują klientom wygodniejsze rozwiązania. Świetnym przykładem może być inwestycja Rajska Osada, gdzie obecnie można znaleźć przestronne działki z domem lub gotowe do zagospodarowania wg pomysłu nabywcy.
Co sprawdzić przed zakupem działki?
Bez względu na to, czy kupujesz działkę od dewelopera, czy od prywatnego sprzedawcy, należy sprawdzić kilka podstawowych kwestii. W przypadku transakcji z deweloperem zakup jest zdecydowanie bardziej bezpieczny, jednak wciąż warto pozostawać czujnym.
Po pierwsze, upewnij się, że teren spełnia twoje oczekiwania. Obejrzyj działkę na żywo, oceń jej kształt i wielkość, sprawdź też, czy ukształtowanie terenu nie utrudni budowy. Ważną kwestią jest też jej orientacja, a konkretnie położenie wjazdu od drogi (upewnij się, że działka w ogóle ma dostęp do drogi – to częsta pułapka przy zakupie od sprzedawców indywidualnych). Jeśli kupujesz działkę bez projektu budowlanego, spróbuj wyobrazić sobie, jak będzie tu wyglądał twój dom i czy jego otoczenie będzie funkcjonalne.
Po drugie, zbierz informacje odnoście jakości gruntów i poziomu wód gruntowych. Takie dane znajdziesz w badaniach geotechnicznych, które powinien udostępnić ci sprzedawca. Jeżeli okaże się, że działka znajduje się na terenach podmokłych budowa będzie mocno problematyczna. Unikaj takich ofert.
Trzecią kwestią są media. W idealnej sytuacji działka ma już przyłącza do siedzi wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej. Absolutne minimum, niezbędne do rozpoczęcia budowy, to prąd. Jeśli działka nie ma dostępu do tych instalacji, sprawdź czy w ogóle możliwe będzie ich podłączenie.
To jednak wciąż nie wszystko. Szalenie istotne są kwestie prawne, których pod żadnym pozorem nie można pomijać. Ich lista jest dość długa.
- Sprawdź księgę wieczystą. Zanim zdecydujesz się na zakup działki poproś o numer jej księgi wieczystej i w sądzie rejonowym lub w internetowej Nowej Księdze Wieczystej sprawdź: czy podane przez sprzedawcę informacje odnośnie adresu, wymiarów i przeznaczenia działki są zgodne z prawdą; kto jest faktycznym właścicielem działki; czy istnieją jakiekolwiek umowy odnośnie działki z osobami trzecimi; czy działka nie jest obciążona np. hipoteką.
- Zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ten dokument znajdziesz w wydziale architektury urzędu miasta bądź gminy, a jeśli go nie ma, poproś o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Zapisy MPZP regulują kwestie związane z możliwością wykorzystania działki. Znajdziesz tu informacje o kwalifikacji działki, obowiązującym rodzaju zabudowy i ewentualnych ograniczeniach dla nowych inwestycji.
- Uzyskaj wypis z rejestru gruntów. Ten dokument znajdziesz w wydziale geodezji, a zawarte w nim informacje powinny potwierdzać deklarację sprzedającego dotyczące rodzaju gruntów (o czym wspominaliśmy już wcześniej).
Uzbrojony we wszystkie te informacje, możesz spokojnie i bezpiecznie podjąć ostateczną decyzję. Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik pomoże ci w wyborze najlepszej działki pod twój nowy dom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geodezja, kartografia - usługi
Stanisław Jargiło Zakład Usług Geodezyjnych
woj. lubelskie20-080 Lublin, Radziwiłłowska 5
-
-
Woda - badanie, uzdatnianie
Przedsiębiorstwo Marcor Sp. z o.o.
woj. pomorskie80-394 Gdańsk, Kołobrzeska 30
-
Klimatyzacja - usługi
Raf Klim Mirosław Zwaduch Klimatyzacja Wentylacja Pompy Ciepła
woj. opolskie45-368 Opole, Ozimska 66 lok. 42