Kto może montować i demontować rusztowania?
Rusztowanie jest niezbędnym sprzętem do pracy na wysokościach. Sprawia, że jest ona wygodniejsza i bezpieczniejsza, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywane zarówno przez ekipy budowlane, jak i osoby prywatne. Trzeba mieć jednak świadomość, że upadek z wysokości może skończyć się tragicznie, dlatego też niezwykle istotne jest, aby rusztowanie w jaki największym stopniu temu zapobiegało. W tym celu musi być w pełni poprawnie zamontowane. Przeczytaj, kto może montować i demontować rusztowania.
Przepisy budowlane regulują wszelkie kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem na placu budowy. Jako że zdecydowana większość prac wymaga użycia rusztowań, im także zostały poświęcone stosowne zapisy. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych zawarto regulacje dotyczące eksploatacji, a także montażu i demontażu rusztowań.
Montażu i demontażu rusztowań może dokonać jedynie uprawniony montażysta, który przeszedł specjalistyczne przeszkolenie oraz zdał egzamin przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.
Jak zostać uprawnionym montażystą rusztowań?
Aby otrzymać stosowne uprawnienia, należy mieć ukończone 18 lat i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie, a następnie wziąć udział w kursie organizowanym przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie lub uprawnione przez niego jednostki. Zakwalifikowanie do udziału w kursie jest możliwe po przedstawieniu aktualnego zaświadczenia lekarskiego o możliwości wykonywania prac na wysokości powyżej 3 m. Szkolenie kończy się egzaminem państwowym przed komisją powołaną przez wyżej wymienioną instytucję, składającym się z części teoretycznej i praktycznej, a efektem pozytywnego wyniku jest otrzymanie świadectwa, a także wpis do Książki Operatora Maszyn Roboczych (książeczka montera rusztowań). Jedynie osoba posiadająca takie uprawnienia może montować i demontować rusztowania. Nie ma możliwości, aby rusztowanie, którego montażu dokonała osoba bez uprawnień, zostało dopuszczone do użytku, co jest koniecznym warunkiem rozpoczęcia prac budowlanych.
Co zrobić, kiedy chcemy rozpocząć prace, a nie mamy uprawnionego montażysty rusztowań? Pracownik firmy Verent z Warszawy podpowiada, że w takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na wynajem rusztowania wraz z usługą montażu i demontażu. Wypożyczalnie sprzętu budowlanego najczęściej w swoich ekipach posiadają fachowców z odpowiednimi uprawnieniami, dzięki czemu klient nie musi się martwić o kwestie związane z montażem, ponieważ otrzymuje kompleksową usługę.
Podsumowując, aby mieć pewność, ze rusztowanie nie będzie zagrażało bezpieczeństwu, a także zostanie dopuszczone do użytku, co umożliwi prowadzenie prac, jego montaż i demontaż trzeba powierzyć uprawnionemu montażyście.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana