Kryteria wyboru kontenerów na gruz
Planowanie remontu czy przebudowy domu wymaga również zadbania o zagospodarowanie odpadów, jakie po nich pozostaną. Problemem jest pozbycie się śmieci budowlanych, w tym gruzu, resztek cementu, cegieł czy ceramiki łazienkowej. Najlepszym i jednocześnie zgodnym z przepisami sposobem jest wynajem kontenera na gruz. Jak wybrać ten odpowiedni do planowanych robót?
Problemy z zagospodarowaniem odpadów budowlanych
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało wiele zmian. Od kilkunastu lat kładzie się duży nacisk na racjonalne zagospodarowanie odpadów. Ma to znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego oraz racjonalnego wykorzystania surowców wtórnych do dalszej produkcji. Na miejskich osiedlach obowiązują surowe zasady segregacji śmieci, a za ich nieprzestrzeganie spółdzielnie ponoszą dodatkowe koszty. Wysokie są też opłaty za wywóz śmieci. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie procederu napełniania pojemników materiałami, które można spożytkować inaczej. Są nimi między innymi odpady poremontowe i gruz.
Kary za nielegalne wyrzucanie gruzu
Za wyrzucanie takich odpadów do miejskiego śmietnika grożą wysokie mandaty. Mogą je płacić zarówno administratorzy budynków, jak i osoby odpowiedzialne za pozbywanie się śmieci poremontowych. Karane jest również składowanie gruzu na własnym podwórku, nie wspominając o jego wyrzynaniu na sąsiednią działkę czy wywożeniu do lasu. Rodzaj i wysokość kar ustanawia Kodeks wykroczeń:
- „art. 117. § 1. Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
- art. 24. § 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
- art. 162. § 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.”
Kontener na gruz – kryteria wyboru
Aby umożliwić właścicielom mieszkań i domów jednorodzinnych legalne pozbycie się odpadów, wyspecjalizowane firmy, takie jak Honest z Gdańska, oferują klientom możliwość wynajęcia kontenera. Po jego napełnieniu pojemnik jest odbierany i za odpowiednią opłatą transportowany do miejsca utylizacji. Kontenery są dostępne w wielu wariantach, dlatego wybór odpowiedniego nie jest prosty. Im większy pojemnik, tym wyższa cena jego wypożyczenia i wywozu. Do najważniejszych kryteriów wyboru można zaliczyć ilość planowanych odpadów oraz ich rodzaj, a także cenę, jaką trzeba zapłacić za wynajem.
Odpowiedni pojemnik na gruz powinien być:
- wykonany z solidnych materiałów z trwałym łączeniem,
- dopasowany pojemnością do planowanej ilości i rodzaju odpadów (zbyt duży pojemnik oznacza zbędne koszty przeznaczone na opłacenie niewykorzystanej przestrzeni, w przypadku wynajmu zbyt małego pojemnika jest konieczne wielokrotne płacenie na jego wywóz),
- przystosowany do transportu za pomocą specjalnego samochodu,
- wygodny w napełnianiu (burty o optymalnej wysokości),
- wielkością dostosowany do miejsca, jakie jest dostępne w sąsiedztwie bloku czy domu,
- wyposażony w pokrywę, jeśli wśród odpadów są pylące płyty gipsowe czy pozostałości kafelków.
Kryterium, jakim są koszty wynajmu, powinno być analizowane indywidualnie, gdyż każda firma oferuje inne stawki zarówno za wynajem, jak i za wywóz gruzu z jego utylizacją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana