Kruszywa na zielone dachy
Zielone dachy to rozwiązanie co prawda nie nowe, jednak zdobywające obecnie coraz większą popularność, szczególnie w dużych miastach. Wykonanie takiej powierzchni wymaga nie tylko profesjonalnego projektu i dużego doświadczenia, ale również wykorzystania odpowiednich materiałów. Jednym z nich są kruszywa, używane do wykonywania warstw filtrujących. Jakiego rodzaju surowce są wykorzystywane w tej roli?
Charakterystyka kruszywa na zielone dachy
Kruszywa przeznaczone do wykonania zielonego dachu muszą spełniać pewne wymagania. Po pierwsze powinny być lekkie – im mniejsza ich masa, tym mniejsze obciążenie konstrukcji dachu. Przekłada się to w dużym stopniu na bezpieczeństwo konstrukcji. Po drugie – muszą być wytrzymałe. Kruszywa wykorzystuje się do tworzenie wewnętrznych warstw zielonego dachu, dlatego nie mogą one być podatne na obciążenia wynikające z masy warstwy roślinnej oraz powstające w wyniku użytkowania dachu przez ludzi. Po trzecie – pożądaną cechą kruszyw do budowy zielonych dachów jest ich porowata struktura, która z jednej strony zapewnia prawidłowe napowietrzenie całej warstwy dachu, z drugiej zaś korzystanie wpływa na akumulowanie wody. Wszystkie te warunki spełnia kruszywo ceramiczne Liadrain, produkowane z keramzytu marki Liapor.
Liadrain – kruszywo idealne na dach
Liadrain to keramzyt o standardowych rozmiarach ziaren między 2 a 8 mm – na specjalne zamówienie dostępne jest również kruszywo o frakcji ziaren od 0 do 16 mm. Dzięki swej wielkości oraz porowatej strukturze, Liadrain zapewnia prawidłowe napowietrzenie oraz nawodnienie warstwy zielonego dachu, co sprzyja tworzeniu dobrych warunków dla rozwoju roślin. Idealnie nadaje się do wykonywania dachów płaskich oraz nachylonych (maksymalne kąt nachylenia połaci wynosi 35 stopni). Kruszywa Liadrain jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi podłoży mineralnych w drenażach i podłożach roślinnych.
Dlaczego warto zainwestować w zielony dach?
Nie jest przypadkiem, że zielone dachy zyskują popularność w czasach rosnącej świadomości na temat ochrony środowiska. Dzięki nim możliwe jest wzbogacenie miejskiego krajobrazu o roślinność, która została usunięta pod place budowy. Jakie funkcje pełni zielony dach? Przede wszystkim jest on filtrem zanieczyszczeń, których ilość w miastach jest dużo większa niż w innych, mniej zurbanizowanych rejonach. Ponadto pochłania wody opadowe, których nadmiar może być poważnym problemem w okresach intensywnych deszczy. Zielony dach przynosi również korzyści na użytkowników budynku – jest dodatkową, skuteczną warstwą izolacji termicznej i akustycznej oraz idealnym miejscem do rekreacji w samym środku miasta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana