Kredyt a pożyczka. Porównanie
Współcześnie coraz więcej osób korzysta z opcji dodatkowego finansowania. Wiąże się to zarówno z bieżącymi wydatkami, jak i kwestią zdobycia kapitału inwestycyjnego – zwłaszcza w przypadku zakupu nieruchomości, czy chęci otwarcia własnego biznesu. W jednym i drugim przypadku można starać się o pożyczkę lub kredyt. Jednak chociaż te dwa pojęcia stosowane są zamiennie, to okazuje się, że jest to błędne podejście. Czym zatem różni się pożyczka od kredytu i w jakich sytuacjach można starać się o konkretny sposób finansowania?
Jak wygląda definicja pożyczki?
Według przepisów prawnych mianem pożyczki można określić przeniesienie prawa własności do określonej kwoty lub dobra materialnego na drugą osobę. Przy czym musi ona zobowiązać się do ich oddania w określonym czasie i na konkretnych warunkach.
Specjalista z firmy Money 4 you kredyty pożyczki zauważa: Mówiąc o konkretnych warunkach pożyczki, warto zauważyć, że wyróżnia się dwa rodzaje tego finansowania i w zależności od tego, który z nich zostanie zastosowany, takie zasady będą musiały być spełnione.
Pożyczka może przyjmować charakter płatny i wówczas obciążona jest pewnym oprocentowaniem. Równie dobrze może być jednak bezpłatna – w takiej sytuacji oddaje się dokładnie tyle pieniędzy lub dokładnie takie dobro materialne – jak pożyczone. Co więcej, pożyczka może zostać przekazana jako przelew na konto lub jako gotówka do ręki.
Bardzo ważne w przypadku pożyczki jest również to, że może ona być udzielona zarówno przez osobę prywatną, firmę np. pracodawcę, jak i przez placówkę bankową.
Kredyt – sposób finansowania udzielany przez bank
W przypadku kredytu kwestia wygląda nieco inaczej, ponieważ jest to usługa świadczona przez placówki bankowe. Umowa zawierana jest zatem na mocy prawa bankowego. Jakie są najważniejsze ustalenia w tym zakresie? Przede wszystkim kredyt udzielany jest na:
- określoną kwotę,
- ustalony wcześniej cel,
- konkretny termin.
Jeżeli chodzi o kredyt, zawsze są to środki pieniężne z konkretnym oprocentowaniem. Jest on więc usługą płatną, a w zależności od jego kwoty – ustalane jest konkretne oprocentowanie.
Co lepiej wybrać – pożyczkę czy kredyt?
Ciężko porównywać ze sobą dwie usługi, jakimi są pożyczka i kredyt, ponieważ tak naprawdę zupełnie się między sobą różnią. Pożyczka jest umową zawieraną na mocy prawa cywilnego, kredyt na mocy prawa bankowego. Zazwyczaj są one przeznaczone na zupełnie inne cele. Podczas, kiedy kredyt najczęściej finansuje duże inwestycje np. zakup mieszkania, czy budowę domu (kredyt hipoteczny), pożyczka może być przeznaczona na zakup mebli, samochodu, wyjazd wakacyjny lub bieżące wydatki.
Podstawowymi różnicami, które decydują o tym, na jaką usługę decydują się klienci, jest między innymi wysokość finansowania oraz czas spłaty. W przypadku pożyczki zazwyczaj jest to kilka lat. Kredyty natomiast zaciągane są na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat – do 35, biorąc pod uwagę kredyt hipoteczny np. na zakup lokalu mieszkaniowego, czy usługowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana