Korzyści agrotechniczne wynikające z zakupu aplikatora doglebowego
W produkcji rolniczej niezbędnymi składnikami zapewniającymi pokarm dla roślin, a więc wpływającymi na wydajność plonów są azot, fosfor oraz potas. Dostarczane są one więc dla nich w postaci nawozów zarówno mineralnych, jak i organicznych. W przypadku drugiego z ich rodzajów największym wyzwaniem są jednak straty składników nawozowych podczas ich aplikacji naglebowych. Rozwiązaniem tego problemu są natomiast nowoczesne aplikatory doglebowe.
Czym jest aplikator doglebowy i jak działa?
Aplikatory doglebowe to urządzenie, które działają najczęściej w połączeniu z wozami asenizacyjnymi i służą do rozprowadzania gnojowicy na polach uprawnych. Swoje działanie opierają w zależności od modelu i jego budowy na aplikatorach talerzowych, które nacinają glebę, do której aplikowany jest nawóz lub aplikatorów płozowych tworzących niewielkie bruzdy. Dzięki temu gnojowica zamiast być rozpryskiwana na powierzchni pola, wprowadzana jest w jego głąb.
Tego typu maszyny z powodzeniem mogą być stosowane zarówno na użytkach zielonych, jak i gruntach ornych oraz nieużytkach. Aplikatory doglebowe cechują się więc uniwersalnością zastosowania w rolnictwie, nastawionym na uprawy rolne.
Zalety stosowania aplikatorów doglebowych podczas nawożenia pól gnojowicą
Choć jeszcze kilka lat temu aplikatory doglebowe do gnojowicy, jakie posiada w swojej ofercie dealer maszyn rolniczych Kagro nie były popularnymi maszynami, obecnie stosowane są w coraz większej liczbie gospodarstw. Wszystko za sprawą zalet jakie wynikają z nawożenia za ich pomocą pól uprawnych.
Pierwszą z nich wobec tego jest przede wszystkim zmniejszenie strat azotu amonowego do nawet 90 procent w porównaniu do tego jakie występują w przypadku aplikowania nawozów organicznych z zastosowaniem systemu rozbryzgowego.
Tak małe straty azotu przekładają się natomiast wymiernie na oszczędności finansowe. Rolnicy stosujący aplikację doglebową nawozów mogą bowiem przede wszystkim zmniejszyć ich ilość, przy zachowaniu takiej samej wydajności nawozowej, jak przy zastosowaniu innych metod. Oznacza to więc, że ilość koniecznych do wykonania przejazdów na polu staje się także mniejsza, przez co oszczędzane jest nie tylko paliwo, ale i czas. Dodatkowo warto także wspomnieć, że wiele nowoczesnych aplikatorów do gnojowicy tego typu pozwala nie tylko na nawożenie pól uprawnych, ale i także uprawianie ściernisk.
Podsumowując zakup aplikatora doglebowego gnojowicy, pomimo wysokiego kosztu tej maszyny, pozwala uzyskać pod wieloma względami spore oszczędności w gospodarstwach rolnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana