Komu przysługuje odszkodowanie za kredyt we frankach?
Kredyty we frankach okazały się pułapką dla wielu osób, które z trudem radziły sobie ze spłacaniem rat rosnących w szybkim tempie. Z powodu wzrostu kursu szwajcarskiej waluty, a także zawyżanego spreadu, czyli prowizji pobieranej przy przeliczaniu kwot wpłacanych w złotych na franki, wydatki te nierzadko powodowały realne obniżenie stopy życiowej kredytobiorców. Dziś w wielu przypadkach mogą się oni ubiegać o wypłatę odszkodowania.
Kredyty frankowe a odszkodowania
Zapadające wciąż w sprawach frankowiczów wyroki, uznające zawieranie przez nich z bankami umowy kredytowe za nieważne z uwagi na obecne w nich klauzule abuzywne, dają podstawy do rozważania wystąpienia z pozwem o odszkodowanie z tytułu poniesionych przez kredytobiorcę strat. Jest to możliwe, ponieważ sądy, orzekając nieważność umów, podkreślają często, że zostały ona zawarte z naruszeniem praw klientów, gdyż banki czyniły użytek ze swego prawa w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego oraz ze społeczno–gospodarczym przeznaczeniem przysługującego im z mocy umowy prawa. W przypadku, gdy poszkodowany będzie w stanie wykazać, że w związku z takim nadużyciem swego prawa przez bank poniósł realne straty, istnieją duże szanse na uzyskanie odszkodowania albo zadośćuczynienia. Każda sprawa wymaga osobnego zbadania zarówno ze względu na różnice w treściach umów, sentencjach wyroków, jak i zakresie ewentualnych strat. Dobrym sposobem jest skorzystanie w tej sprawie z porady prawnej. W Warszawie warto udać się po nią do Kancelarii Radców Prawnych Arendarski & Stejblis specjalizującej się w tym obszarze.
Jakie są warunki uzyskania odszkodowania?
Uzyskanie odszkodowania jest możliwe w sytuacji, gdy poszkodowany poniósł rzeczywistą stratę i jest w stanie wykazać jej związek z postępowaniem lub zaniechaniem działania przez inną osobę. W przypadku kredytu frankowego szkodą może być np. konieczność pracy w dodatkowym wymiarze czasu, by pokryć rosnące wydatki. Podobnie będzie w sytuacji, gdy wskutek stresu kredytobiorca podupadł na zdrowiu. Poza stratami majątkowymi można ubiegać się także o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę np. związaną z cierpieniem psychicznym. Na wystąpienie z roszczeniem poszkodowany ma 10 lat.
Pomoc prawną przy występowaniu z roszczeniami wobec banków z tytułu kredytów frankowych można uzyskać w Kancelarii Radców Prawnych Arendarski & Stejblis. Służy ona klientom poradami prawnymi, przygotowuje pisma procesowe i podejmuje się reprezentowania frankowiczów w postępowaniach sądowych lub negocjacjach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana