Klasy drzwi antywłamaniowych. Jak odczytywać oznaczenia i symbole?
Według danych aż ponad 70 procent włamań do mieszkań i ponad 30 procent do domów, odbywa się przez drzwi. W dodatku w Polsce dziennie dochodzi do około 189 wtargnięć – 8 w każdej godzinie! Statystyki nie kłamią, warto więc zadbać o siebie i bliskich. Podstawą są właśnie solidne i wytrzymałe drzwi antywłamaniowe. Jakie są najlepsze?
Drzwi antywłamaniowe – jakie mają klasy?
Drzwi antywłamaniowe podnoszą poziom ochrony i są niezawodną barierą dla każdego włamywacza. Odpowiednio dopasowane do budynku, zapewniają największe bezpieczeństwo. Dotyczy to nie tylko mieszkań i domów, ale także obiektów użytku publicznego.
Nie każdy wie, że dawniej drzwi tego typu dzielono na 3 klasy – A, B, C. Te pierwsze nie miały zabezpieczeń antywłamaniowych, klasa B cechowała się zwiększoną odpornością, a C była najsolidniejsza i najbardziej chroniła przed wtargnięciami. Obecnie z powodu regulacji unijnych powstał zupełnie inny podział. W Polsce obowiązuje europejska norma PN-EN 1627:2012, która obejmuje klasy od RC1 do RC6.
Tak więc klasy drzwi antywłamaniowych przedstawiają się następująco:
- RC1 – stanowią podstawową ochronę przed włamaniem i przed wtargnięciem przy zastosowaniu siły fizycznej,
- RC2 – zapewniają ochronę przed włamaniami z zastosowaniem prostych narzędzi,
- RC 3 – chronią przed wtargnięciem przy użyciu większych narzędzi na przykład łomu,
- RC4 – zabezpieczają przed włamaniem z użyciem mocnych narzędzi – także wiertarek,
- RC5 – są dodatkowym wzmocnieniem przed najbardziej zaawansowanymi elektronarzędziami,
- RC6 – chronią przed włamaniem z użyciem wszelkich narzędzi i elektronarzędzi
o dużej mocy.
Wiele drzwi antywłamaniowych ma też dodatkowe certyfikaty lub atesty na przykład przeciwpożarowe. Ich funkcje są wtedy jeszcze bardziej rozbudowane, gdyż chronią przed skutkami niszczącego ognia.
O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie drzwi antywłamaniowych?
Solidne drzwi tego typu muszą mieć wzmocnione ościeżnice, zamki i jak najmocniejsze zawiasy – najlepiej co najmniej trzy. Ich efektywność w dużej mierze zależy też od izolacyjności akustycznej i cieplnej. Jak wiadomo, drzwi antywłamaniowe powinny być nie tylko formą zabezpieczenia, ale także spełniać walory użytkowe i estetyczne.
Jak mówi specjalista z firmy Husdor Drzwi: przy zakupie warto też zwrócić uwagę na wodoszczelność, która się dzieli na 9 poziomów – im wyższy, tym lepiej. Niektórzy się decydują również na oszklenie, z reguły wykonane ze szkła pancernego. Najlepiej, by drzwi były zbudowane z mocnego metalu i miały od 2 do 4 zamków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana