Kiedy wózek widłowy kwalifikuje się do kapitalnego remontu?
Prawidłowe funkcjonowanie wózków widłowych w zakładach przemysłowych to zapewnienie nie tylko ciągłości i efektywności pracy, ale także bezpieczeństwa operatorom. Nieprzewidziane usterki mogą bowiem wpłynąć na funkcjonowanie sprzętu, który może odmówić współpracy w najmniej spodziewanym momencie. Istnieje jednak kilka czynników świadczących o tym, że wózek widłowy kwalifikuje się do kapitalnego remontu.
Czy warto zwlekać z remontem wózków widłowych?
Wózki widłowe są przystosowane do długotrwałej pracy często w trudnych warunkach, jednak już pierwsze oznaki usterek powinny skłonić operatorów do reakcji i oddania sprzętu do serwisu wózków widłowych. Spośród oznak, które powinny zwrócić uwagę, warto wymienić:
nadmierne zużycie oleju i wycieki płynów,
podejrzane dźwięki,
szwankujące hamulce,
luzy lub opory w układzie kierowniczym,
wygięte lub pęknięte widły, maszt czy inne elementy,
spadek mocy silnika, nierównomierna praca lub ciężki rozruch.
Każdego dnia pojazd powinien być dokładnie sprawdzany przez operatora w celu wykrycia możliwych usterek. Im dłużej zwleka się z podjęciem decyzji, tym droższa może okazać się naprawa wózka, ponieważ więcej części może ulec awarii.
Zakres kapitalnego remontu wózka widłowego
Kapitalny remont wózka widłowego najlepiej przeprowadzać w miejscu, które ma nie tylko duże doświadczenie w obsłudze tego typu maszyn, ale także odpowiednie zaplecze warsztatowe oraz części zamienne. Spośród wielu firm warto wymienić Serwitech Leszno zapewniającą pełen asortyment usług serwisowych. W zakres kapitalnego remontu wchodzi sprawdzenie i naprawa między innymi:
układu kierowniczego i hamulcowego,
silnika,
instalacji gazowych,
układu elektrycznego i hydraulicznego,
mechanizmu podnoszenia,
układu jezdnego i ogumienia.
W zależności od poziomu zużycia poszczególnych części w zakresie remontu powinna znaleźć się także ich regeneracja, a w przypadku poważnie zużytych lub uszkodzonych elementów – wymiana na nowe części zamienne.
Odpowiednia eksploatacja wózków widłowych
W celu zachowania poprawnego funkcjonowania wózków widłowych przez długi czas, należy dbać o ich codzienną, właściwą eksploatację oraz regularne serwisy. Bieżące sprawdzanie opon, wszystkich układów, stanu płynów i silnika pozwoli na wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości, a jednocześnie sprawną reakcję oraz naprawę. Oddanie wózka do remontu w odpowiednim czasie może sprawić, że nie zdąży dojść do żadnej poważnej jego awarii w przyszłości, a praca będzie przebiegała bezpiecznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana