Kiedy remont się opłaca?
Kiedy mówimy o opłacalności czegoś, musimy najpierw zastanowić się, na czym nam zależy. Niektóre remonty generalne wymagają tak wysokiego nakładu finansowego, że dorównują budowie domu – czy to się może opłacać? Tak, jeżeli wystarczająco mocno zależy nam na zachowaniu konstrukcji domu. Remont zazwyczaj przynosi niematerialną wartość dodaną – spokój, bezpieczeństwo i komfort. Niekiedy pozwala uniknąć strat wynikających z niespodziewanych awarii.
Ekspert z firmy PHUP TEXON mówi: Na opłacalność remontu wpływa wiele czynników. Z wielu powodów nie opłaca się na remontach oszczędzać, tańsze materiały, nieprofesjonalne wykonanie daje o sobie znać często w sposób dotkliwy, przejawiając się np. awariami.
Kiedy opłaca się zrobić średni lub generalny remont mieszkania?
Remonty opłacają się zawsze wtedy, kiedy są zrobione prawidłowo, a zakres prac obejmuje wszystkie te strefy domu czy mieszkania, które wymagają odświeżenia, renowacji czy wymiany.
Bieżący remont możesz zrobić samodzielnie. Prace tj. kładzenie gładzi, malowanie ścian i sufitów nie wymagają specjalistycznej wiedzy i przygotowania… z pozoru. Wiele zależy liczby warstw starej farby. Niektórzy domorośli majsterkowicze, chcąc przeprowadzić remont szybko, aby uszczknąć trochę wolnego na urlopie, nakładają nową warstwę farby na starą, jedynie ją lekko odtłuszczając przed przystąpieniem do malowania. Często może się to skończyć odłażeniem wilgotnych płatów ze ścian – bardzo nieestetyczne i nieopłacalne zdarzenie. Straciłeś farbę, czas, a pracy masz więcej, niż miałeś przed remontem. Zatrudnij profesjonalistę.
Remont opłaca się wtedy, kiedy jest zrobiony raz, a dobrze. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, spisz na kartce, co w domu/mieszkaniu nie działa i wymaga wymiany. Unikniesz sytuacji, kiedy zrobisz sobie piękne gładkie ściany, położysz sztukaterie i tapety, a potem awarii ulegnie stara instalacja elektryczna, której naprawa będzie wymagała kucia ścian. Jeśli wiesz, że instalacja jest stara, a planujesz remont, nie odkładaj gruntownych prac na później, ponieważ za dużo kosztują. Oszczędny traci dwa razy.
Kiedy opłaca się remont starego domu?
Kiedy chcesz kupić nieruchomość do generalnego remontu, ponieważ myślisz, że wyjdzie taniej – skonsultuj się z ekspertami. Rynek wtórny to niższe ceny, ale niekiedy koszty remontu np. domu mogą dorównywać budowie. Czy taki remont się opłaca? Będziesz musiał sam sobie na to pytanie odpowiedzieć, bo wszystko zależy, co jest dla Ciebie wartością.
Przed zakupem starego mieszkania lub domu warto skonsultować się z firmą budowlano-remontową. Pamiętaj, żeby wybierać taką, która świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie i będzie w stanie wycenić ewentualne – prace wyburzeniowe, położenie nowej instalacji elektrycznej i hydraulicznej, tynkowanie, usługi stolarskie i inne niezbędne do uzyskania efektu mieszkania Twoich marzeń. Po profesjonalnej konsultacji będziesz wiedział mniej więcej, czy remont Ci się opłaci. Czasami bowiem pod kątem finansowym lepiej jest wyburzyć i postawić dom od nowa lub wykończyć mieszkanie od dewelopera.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana