Kiedy przydadzą się wkładki podwyższające?
Obuwie odgrywa bardzo ważną rolę w Twoim życiu, nawet jeśli tego nie doceniasz. Są powody, dla których powinieneś nosić różne buty do biegania i na eleganckie wyjście. Powodami tymi są względy kulturowe, czyli estetyczne i… zdrowotne. Oba powinny się równoważyć i uzupełniać, niestety często estetyka wypiera zdrowy rozsądek. Noszenie nieprawidłowego obuwia może doprowadzić do wielu schorzeń stóp, a nawet kręgosłupa. Na szczęście, są rozwiązania.
Wkładki do butów – specjalne czy od producenta obuwia?
Zapewne wiesz już o istnieniu specjalistycznych wkładek do butów. Różnorodność modeli pozwala na profilaktykę powstawania chorób stóp i wad postawy. Więcej nawet, pozwala również na korekcję powstałych już zwyrodnień.
– Wkładka do buta może podpierać wybrane części stopy, tak aby chodzenie było łatwiejsze i bez bólu. Najlepsze wkładki do butów to te wykonane z silikonu, żelu i skóry naturalnej – podpowiada ekspert z firmy FootMate.
Każdy z wymienionych przez eksperta materiałów odpowiada innym potrzebom. Wkładki z naturalnej owczej skóry zapobiega powstawaniu odparzeń i poceniu się stóp. Te wkładki oddychają, a wraz z nimi Twoje stopy. Wkładki skórzane mogą być profilowane, odpowiednie dla wad stóp tj. płaskostopie podłużne i poprzeczne. Wkładki te mogą być supinujące i pronujące. Silikon natomiast to bezpieczny dla Twojej skóry, elastyczny materiał, który zapewni komfort chodzenia nawet w butach na wysokim obcasie. Z silikonu wykonuje się podpiętki, osłony na palce i pięty. Podobnie jest z żelem. Ten materiał zapewnia dodatkowo uczucie chłodzenia i miękkości. Świetnie się sprawdzi jako zabezpieczenie powstałych wcześniej odcisków na piętach. Niezależnie, czy masz problemy ze stopami, czy nie, zainwestuj w specjalistyczne wkładki, całe Twoje ciało Ci się odwdzięczy.
Wkładki podwyższające – kiedy stosować?
Istnieją takie wkładki do zadań specjalnych – jednym z ich rodzajów są wkładki podwyższające. Wkładki te służą likwidacji różnicy długości nóg. Różnica ta może wynikać z wrodzonych wad, a także urazów. Jeśli nie zostanie ona wyrównana, powstaje nieprawidłowe ułożenie ciała w wyniku przechylenia na stronę krótszej nogi. Wówczas mamy do czynienia z wadą całego układu kostnego, który narażony jest na obciążenia i zwyrodnienie. Do tego dochodzi ryzyko powstania napięć mięśniowych, w wyniku długotrwałego pozostawania w nieprawidłowej pozycji, wyrobienie niewłaściwych nawyków ruchowych. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Stosowanie wkładek podwyższających pozwala wyrównać różnicę długości kończyn nawet do 7 centymetrów. Wkładki podwyższające zwiększają komfort życia chorej osoby, nie tylko w kwestii zdrowotnej, poprawiają bowiem samopoczucie, w estetyczny sposób ukrywając wadę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana