Kiedy pies potrzebuje pomocy specjalisty kardiologii weterynaryjnej?
Właściciele psów są zgodni: jedyną wadą tych zwierząt jest to, że nie mówią. Opieka nad psem wymaga takiej samej uważności, jak rodzicielstwo. Pies nie może powiedzieć, jak się czuje, ani co go boli, dlatego trzeba go uważnie obserwować. Jakie zachowania psa mogą świadczyć o problemach z sercem? Kiedy trzeba koniecznie odwiedzić specjalistę kardiologii weterynaryjnej?
Objawy chorób serca u psów
Podobnie jak u ludzi, choroby serca u psów często rozwijają się w starszym wieku. W przypadku psów małych ras mówimy o wieku ok. 8-10 lat, psy ras dużych chorują wcześniej. U niektórych ras obserwujemy większe predyspozycje do zapadania na konkretne choroby. Częstym problemem np. labradorów, dobermanów i dogów niemieckich jest kardiomiopatia rozszerzeniowa. Małe psy, np. jamniki są szczególnie narażone na schorzenia zastawek. Dobry lekarz weterynarii może wychwycić sygnały ostrzegawcze już w trakcie standardowego osłuchiwania pacjenta. W takim przypadku powinien zachęcić właściciela psa do dalszej diagnostyki kardiologicznej, w tym do wykonania echa serca u psa.
Na badania w kierunku chorób kardiologicznych warto zdecydować się zawsze, gdy lekarz weterynarii stwierdzi szmery w sercu psa. Ponadto zaleca się badanie psów przed wszystkimi planowymi zabiegami, a także przed podjęciem decyzji o rozmnażaniu. Wśród najważniejszych objawów nabytych chorób serca, które właściciel psa może zauważyć sam, wymienia się:
- kaszel,
- duszności/zaburzenia oddechu,
- zmniejszoną tolerancję wysiłkową/męczliwość,
- wyczuwalnie mocniejsze bicie serca,
- omdlenia.
Na wrodzoną chorobę serca u szczenięcia może wskazywać wyraźnie mniejsza żwawość niż u rodzeństwa, niechęć do zabawy, senność. Wrodzone wady serca niekiedy ujawniają się dopiero w późniejszym okresie. Dlatego osłuchiwanie powinno być standardowym elementem każdej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
Specjalistyczne badania kardiologiczne psów
Podstawowe badanie serca polega na jego osłuchaniu i, jak wspomnieliśmy wcześniej, powinno być ono elementem każdej kontroli weterynaryjnej. Kardiolog powinien przeprowadzić wywiad z właścicielem i zmierzyć psiemu pacjentowi tętno. Zaawansowana diagnostyka kardiologiczna wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, którym dysponują większe gabinety, takie jak Przychodnia Weterynaryjna DR HAU w Krakowie. Badaniem, które mówi najwięcej o stanie serca psa, jest echokardiografia. Echo serca pozwala w sposób nieinwazyjny ocenić budowę narządu oraz jego pracę, jest niezwykle przydatne w diagnozowaniu nawet wczesnych stadiów choroby. Niekiedy wskazane może być również wykonanie zdjęcia RTG, co służy ocenie wielkości serca, płuc i naczyń krwionośnych.
Pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby serca u psa zwiększa szanse na wdrożenie najlepszego leczenia. Odpowiednie leki, dostosowanie diety i aktywności do nowej sytuacji pozwolą wydłużyć czas w towarzystwie twojego najlepszego przyjaciela, a przede wszystkim oszczędzić mu bólu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana