Kiedy konieczna jest wizyta u chirurga stomatologicznego?
Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz staranna higiena jamy ustnej są podstawą zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu. Czasami jednak zdarza się tak, że pojawiają się pewne dolegliwości, które wymagają przeprowadzenia leczenia. Oprócz tego niekiedy niezbędne okazuje się odwiedzenie chirurga stomatologicznego. Czym się zajmuje taki specjalista i kiedy trzeba się do niego udać?
Konieczność ekstrakcji zęba
Chirurg stomatolog to specjalista, który pomoże przede wszystkim pacjentom, u których stwierdzono konieczność przeprowadzenia ekstrakcji zęba. Kwalifikacją do takiego leczenia mogą być:
duże zniszczenia zębów (nie ma możliwości leczenia zachowawczego),
występowanie zębów zatrzymanych,
stany zapalne sięgające zatoki szczękowej,
konieczność wykonania resekcji korzeni zębów,
konieczność odbudowy (przeszczepu) kości.
Oprócz wspomnianych przypadków często zdarza się też tak, że do chirurga stomatologa należy udać się przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego lub protetycznego. Jeżeli chodzi o ekstrakcję, to trzeba ją przeprowadzać u chirurga, ponieważ specjalista dysponuje precyzyjnymi narzędziami, dzięki którym powoduje zwichnięcie i rozchwianie korzenia oraz kleszczami do wyciągania zębów.
W czym jeszcze może pomóc chirurg stomatolog?
Chirurg stomatolog jest kojarzony przede wszystkim z zabiegami usuwania zębów. Jednak zakres jego kompetencji jest znacznie szerszy. O to, kiedy jeszcze można się udać do gabinetu, zapytaliśmy dentystę z Myślenic, który wyjaśnił:
- Jednym z powodów, dla którego należy się udać do chirurga, a nie do tradycyjnego stomatologa, jest zalecenie przeprowadzenia zabiegów z zakresu periochirurgii. Tego typu działania mają na celu wyeliminowanie stanu zapalnego oraz zregenerowanie utraconych tkanek. Periochirurgią nazywamy takie zabiegi, które mają odtworzyć prawidłowe warunki fizjologiczne, estetyczne struktur podtrzymujących ząb. W praktyce oznacza to, że chirurg stomatolog może na przykład wykonać przeszczep kości z użyciem materiałów kościozastępczych i membran, podciąć wędzidełko albo wykonać plastykę dziąseł i kości.
Do specjalisty można udać się też, aby chirurgiczne wydłużenie korony. Chirurg to lekarz, który poradzi sobie z chorobami, które osiągnęły zaawansowane stadium.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana