Kiedy jest możliwe unieważnienie aktu notarialnego?
Akt notarialny to bardzo istotna czynność prawna, której zaistnienie i skutek zostały potwierdzone dokumentem mającym moc prawną. Bez niego nie możemy mówić o skuteczności czynności prawnej. Gdy jednak dane, będące podstawą utworzenia danego aktu, są błędne w wyniku tzw. wady oświadczenia woli, następujących po którejś ze stron zawierających daną umowę, wtedy istnieje możliwość sądowego unieważnienia takiego aktu, jednak tylko pod pewnymi warunkami i z ważnej przyczyny, mającej podstawy w kodeksie cywilnym.
Jakie są możliwe powody unieważnienia?
Powody do ewentualnego unieważnienia aktu notarialnego możemy podzielić na kilka kategorii:- zawarcie umowy przez osobę w stanie braku świadomości albo swobodnego podejmowania decyzji (choroby psychiczne, alkohol lub środki odurzające)
- braki formalne formy aktu notarialnego,
- zawarcie umowy dla pozoru (np. umowa o darowiźnie, która ma być pozorem dla faktycznej umowy kupna-sprzedaży)
- zawarcie umowy pod wpływem gróźb osób drugich lub trzecich,
- zawarcie umowy zawierającej błąd treści czynności prawnej lub zawarcie jej w wyniku podstępu.
Błąd treści czynności prawnej lub zawarcie umowy w wyniku podstępu
Błąd treści czynności prawnej zachodzi wtedy, gdy podpisujący ma wyobrażenie o treści prawa, które jest niezgodne ze stanem faktycznym nie z jego winy. Mówiąc prościej – to przykładowo sytuacja, gdy kupujemy dom lub mieszkanie, a ktoś zafałszował przed nami wypis z księgi wieczystej dotyczący hipoteki na to mieszkanie. Pojawia się w tym momencie pytanie: czy jest to nasz błąd, czy może zostaliśmy w błąd wprowadzeni – ponieważ w przytoczonym przykładzie mamy możliwość samodzielnego sprawdzenia księgi wieczystej (ma do nich dostęp każda zainteresowana osoba) i sprawdzenia, czy jest tam wpisana hipoteka. Jednak może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu wpis o hipotece nie został tam wprowadzony, lub też podpisujemy z poprzednim właścicielem umowę o kupno-sprzedaż mieszkania, a umowa będzie tak napisana, że faktycznym skutkiem umowy będzie przejęcie samego długu. Wtedy to my zostaliśmy wprowadzeni w błąd i mamy pełne prawo do tego, aby tę umowę unieważnić.Jak sprawdzić umowę?
Pokazuje to nam, że zawsze należy dokładnie sprawdzać każdy element umów i innych czynności prawnych, które podpisujemy. Oczywiście nie każdy z nas jest prawnikiem i nie każdy ma głowę do zawiłości prawnych i urzędowych, zwłaszcza gdy umowa jest niejasno sformułowana lub obiecuje dużo korzyści za niewielki koszt. Powinno to wzbudzić naszą czujność i zmotywować nas do sprawdzenia po kilka razy każdego elementu umowy i czynności prawnej, do której się zobowiązujemy. Każda kancelaria notarialna, taka jak kancelaria Danuty Trusz w Opolu, mimo że sama z siebie w oczywisty sposób nie może zagwarantować bezpieczeństwa zawieranej przez nas transakcji, zawsze służy fachową poradą i uświadamia nam możliwości, jakimi możemy się posiłkować w przypadku jakichkolwiek wątpliwości przy zawieraniu danej umowy.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana