Kiedy gont stanowi dobrą alternatywę dla dachówki?
Nie każdy dach musi być pokryty klasyczną dachówką. Coraz częściej właściciele domów decydują się na rozwiązania, które powracają do mody po nawet kilkudziesięciu latach zapomnienia. Doskonałym przykładem takiego materiału jest gont cechujący się niezwykle efektownym wyglądem. W jakich sytuacjach sprawdzi się on znacznie lepiej niż standardowa dachówka?
Czym jest gont?
Gont drewniany jest tworzony z wykorzystaniem naturalnych surowców. Zazwyczaj traktuje się go jako alternatywę dla dachówek, ale zdarza się także, że pokrywa się nim elewacje. Gont przyjmuje formę małych deseczek z drewna iglastego wpinanych jedna w drugą. Materiał ten cieszył się popularnością wiele lat temu, jednak obecnie zyskuje on coraz większe uznanie wśród miłośników nietypowego designu.
- Gonty drewniane dzielą się na wariant łupany i cięty. Pierwszy z nich wykonuje się ręcznie, rozszczepiając drewno przy użyciu siekiery. Natomiast gont cięty powstaje z wykorzystaniem desek, dlatego jest on mniej trwały i gorzej znosi działanie wilgoci. Z tego powodu większym zainteresowaniem cieszy się wariant łupany – mówi specjalista z firmy Scala zajmującej się tworzeniem pokryć dachowych.
Istnieje także inny rodzaj gontu zwany bitumicznym. Wykonuje się je z użyciem asfaltów przemysłowych. Materiał ten jest dość giętki i lekki. Znacznie większą popularnością cieszy się gont drewniany, jednak wariant papowy również ma wielu zwolenników.
Gdzie warto wykorzystać gont?
Pokrycia dachowe z gontu drewnianego obecnie są trwalsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wszystko za sprawą nowoczesnych impregnatów i środków konserwujących. Odpowiednio zabezpieczony materiał jest w stanie przetrwać około 50 lat, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zastępowanie nim dachówek.
Gont sprawdza się doskonale w budynkach o konkretnej stylistyce. Kiedyś był on stosowany głównie na bogatych dworkach szlacheckich, jednak teraz podbija serca miłośników architektury w nieco innym wydaniu. Gont pojawia się zarówno w budynkach przypominających budownictwo sprzed lat, jak i obiektach industrialnych czy loftowych. Jest to materiał w pełni ekologiczny, dlatego trafia w gusta miłośników zastępowania tradycyjnych rozwiązań naturalnymi surowcami.
Gont jest doskonałym wyborem również w przypadku stylizowanych muzeów, restauracji czy chat wiejskich. Pozwala on bowiem na uzyskanie nietypowego efektu, zupełnie innego niż w przypadku dachów pokrytych dachówką. Z tego powodu pojawia się on zarówno w przypadku lokali usługowych, jak i domów mieszkalnych, kamienic czy budynków przemysłowych. Wszystko zależy wyłącznie od wizji właściciela konkretnego obiektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana