Kamery TV w inspekcjach kanalizacji
Nieszczelna kanalizacja może prowadzić do poważnych problemów. Dokładne jej sprawdzenie często jest bardzo trudne, lecz nowoczesne urządzenia znacząco to ułatwiają i do tego uzyskują wyniki wysokiej jakości. Przegląd kanalizacji przy użyciu kamery TV to szybki i tani sposób na sprawdzenie stanu technicznego. Tłumaczymy, na czym to polega i jak przebiega cały proces.
Jak działa kamera do sprawdzania kanalizacji?
Kamera TV do przeglądu kanalizacji to samojezdne urządzenie, które może badać pomiary spadków oraz otwartych rurociągów. Pozwala ona ustalić przyczynę zapychania się kanalizacji, podać położenie wrastania korzeni, znaleźć pęknięcia w rurach, infiltracje wody gruntowej, spadki i przeciwspadki rurociągu, a także wykryć inne problemy. Obraz z kamery można obserwować na bieżąco na monitorze komputera.
Pracownik serwisu kanalizacji AS-EKO w Łodzi dodaje: Obraz zapisywany jest na dysku twardym, a następnie przenosi się go na płytę CD lub pamięć USB. Umożliwia to odtworzenie go na innych komputerach, co pozwala na analizę materiału w późniejszym czasie. Na filmie znajdziemy odległość pokazywaną w metrach bieżących, spadki podane procentowo, a także komentarz operatora.
Co odczytamy z raportu?
Podczas inspekcji kamerą TV wykorzystuje się nie tylko zaawansowany i niezawodny sprzęt, ale także specjalistyczne oprogramowanie, które umożliwia natychmiastowy wydruk raportów. Znajdziemy w nich opis badanego odcinka, jego prezentację graficzną, zdjęcia, wykresy spadków, ocenę eksploatacyjną kanału, a także ewentualne prace, które trzeba wykonać, by naprawić znalezione problemy. Inspekcja kanalizacji kamerą TV przeważnie nie poprzestaje na zdiagnozowaniu problemu. Jest to pierwszy krok, który trzeba wykonać, by można było naprawić kanalizację. Szybsze wdrożenie stosownych działań sprawi, że unikniemy całkowitego zniszczenia kanału, które będzie wymagało napraw za pomocą wykopów i wymiany rur.
Kiedy przegląd kamerą TV jest potrzebny?
Przegląd kanalizacji przeważnie wykonuje się wtedy, gdy pojawiają się jakieś niepokojące objawy. Bagatelizowanie ich nie sprawi, że problem sam się naprawi. Różnego rodzaju uszkodzenia czy nieprawidłowości znalezione podczas rutynowej kontroli znacznie łatwiej jest usunąć niż wtedy, gdy zniszczenia będą zaawansowane. Także nowe kanalizacje wymagają zweryfikowania ze względu na analizę sprawności i poprawności ich wykonania. Odnalezienie zbyt małego spadku przewodu lub niedokładnie połączenie rur pozwoli szybko naprawić problem. Zwiększy to bezpieczeństwo użytkowania i zminimalizuje zapychanie się kanalizacji w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana