Jakie wymogi powinny spełniać wiaty przystankowe?
Wiaty przystankowe zalicza się do elementów małej architektury miejskiej. Ich zadaniem jest chronić pasażerów, czekających na autobus, tramwaj czy pociąg, przed zimnem, śniegiem, deszczem, wiatrem. Wiele z nich jest dodatkowo wyposażonych w ławki, na których można wygodnie odpocząć. Na wiatach przystankowych znajdują się również tablice informacyjne, mówiące podróżnym o ewentualnym przyjeździe i odjeździe danego środka transportu. Jakie normy i wymogi spełniają wiaty przystankowe?
Czym charakteryzuje się dobra wiata przystankowa?
Najważniejsze kryterium, jakie powinna spełniać wiata przystankowa to solidność. Nic dziwnego - jest ona nieustannie narażona na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Musi przetrwać grad, silny wiatr, deszcz, śnieg, mróz, skrajne temperatury bez żadnego uszczerbku. Wiata przystankowa powinna być umocowana bezpośrednio na gruncie lub na fundamencie (to tzw. posadowienie). Wiaty przystankowe, które zostaną zamontowane bezpośrednio na powierzchni chodnika, mogą zostać szybko przesunięte przez wiatr i zniszczone.
Firma NR EGAL to wiodący producent wielu wielkoformatowych nośników reklamowych, a także estetycznych wiat przystankowych.
Podstawowe normy i wytyczne dla wiat przystankowych
Wiaty przystankowe zapewniają swoisty komfort pasażerom, którzy czekają na przyjazd lub odjazd środka transportu zbiorowego. Według powszechnych norm najczęściej mamy do czynienia z wiatami o trzech przeszklonych ścianach bocznych, zapewniających skuteczną ochronę przed czynnikami pogodowymi. Na przystankach o małym natężeniu ruchu znajdują się często konstrukcje zbudowane z modeli wspornikowych (słupowych), tworzących wiatę z zadaszeniem, ale bez zabudowanych ścian.
Niegdyś wiaty mocowano do podłoża tzw. kotwami. Kotwienie odbywało się wtedy bezpośrednio do płyty chodnika. Współcześnie – postępując według norm – coraz częściej wybiera się wiaty przystankowe z fundamentami, które zapewniając większym poziom bezpieczeństwa czekającym pasażerom.
Wiata przystankowa jako palarnia
Obecnie zdarza się, że niektóre wiaty przystankowe pełnią jednocześnie funkcję palarni (to rozwiązanie wykorzystywane np. przez zakłady pracy). Znajduje się w nich dodatkowa ścianka lub osłaniający panel, który zapobiega rozpylaniu dymu papierosowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana