Jakie worki najlepiej nadają się do segregacji śmieci?
Worki do segregacji śmieci powinny mieć odpowiednie parametry techniczne i występować w kilku kolorach określających rodzaj odpadów, które mają się w nich znajdować. Wytrzymałość, czytelny system rozróżnienia nieczystości, a także higieniczne zamknięcia odgrywają znaczącą rolę w produktach używanych m.in. przez lokale gastronomiczne. Co jeszcze może być istotne przy wyborze plastikowych worków?
Odpowiednia organizacja odpadów to ważny element prowadzenia gospodarstwa domowego czy pracy w restauracji. Miejsce, w którym znajdują się kosze na śmieci powinno być właściwie oddzielone od powierzchni służącej do przyrządzania jedzenia. Jakikolwiek rodzaj nieczystości może bowiem zagrozić bezpieczeństwu żywności, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami – zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i zakładach gastronomicznych. Żeby tego uniknąć, należy kupić wytrzymałe oraz funkcjonalne worki do segregacji odpadów.
Jakie worki do segregacji śmieci sprawdzą się najlepiej?
Przepisy jasno narzucają kolory koszy oraz toreb na poszczególne rodzaje odpadów. Wyróżnia się zatem żółte worki do segregacji śmieci, do których należy wkładać tylko tworzywa sztuczne i metale (np. butelki i puszki po napojach), a także brązowe, służące do wyrzucania roślinnych pozostałości po gotowaniu (tj. obierek czy pestek, a nie kości albo ścinków mięsa). Niebieskie worki oznaczają z kolei makulaturę, czyli czysty papier (m.in. gazety, zeszyty czy tekturę), a do białych oraz zielonych wrzuca się szkło (zarówno bezbarwne, jak i kolorowe).
Czytelny system rozróżnienia śmieci nie jest jednak jedynym kryterium, jakie powinny spełniać opisane produkty. Duże znaczenie przypisuje się wytrzymałości i grubości folii, a już zwłaszcza w przypadku żółtych worków na odpady: materiał nie może pęknąć ani w koszu, ani w drodze do śmietnika pomimo ostrych puszek i obciążenia. Jak podkreślają specjaliści z firmy Elte, w podobny sposób podchodzi się do toreb przeznaczonych na szkło, które bywa jeszcze cięższe od metalu oraz plastiku (szczególnie, gdy długo się go nie wynosi).
Plastikowe worki do segregacji śmieci a bioodpady
Worki przeznaczone na bioodpady powinny być wykonane z biodegradowalnego materiału – resztki roślinne są zazwyczaj przeznaczone na kompost, dlatego najlepiej, żeby na drodze nie stał tutaj kawałek plastiku. Należy jednak zadbać o to, by folia była odpowiednio gruba (nie powinna przepuszczać płynu, jaki może powstać podczas przechowywania śmieci w koszu) i pozwalała na wygodne przenoszenie do właściwego kontenera za pomocą wytrzymałych sznurków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana