Jakie towary mogą być poddawane mrożeniu?
Mrożenie jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów przechowywania żywności. To proces, który pozwala na utrwalenie produktów żywnościowych na drodze termicznej oraz zachowanie ich walorów odżywczych i właściwości fizycznych w bardzo dużym stopniu. Jednak, aby tak się stało, żywność należy przechowywać w odpowiednich warunkach oraz temperaturze. Warto wiedzieć, które produkty można mrozić oraz jak długo nadają się do spożycia.
Produkty, które można poddawać mrożeniu
Mrożonki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą spożywać codziennie różnorodne produkty. W okresie jesieni oraz zimy nie ma dostępu do niektórych gatunków świeżych owoców, warzyw czy ziół. Mrożenie pozwala na zachowanie smaku, aromatu oraz wartości odżywczych danej żywności przez naprawdę długi czas.
Jest to możliwe dzięki wymrożeniu wody, która jest środowiskiem rozwoju drobnoustrojów. Trzeba jednak wiedzieć, że podczas tego procesu bakterie zawarte w żywności nie giną, lecz przechodzą w stan uśpienia i po podwyższeniu temperatury budzą się oraz zaczynają gwałtownie namnażać. Dlatego warto pamiętać, że nie wolno ponownie mrozić tego samego produktu w tej samej postaci.
Istnieją takie produkty, które pod wpływem niskiej temperatury tracą swój smak oraz zmieniają konsystencję, dlatego nie zaleca się ich mrozić. Zalicza się do nich żywność zawierająca duże ilości wody, na przykład: pomidory, ogórki, arbuzy czy pomarańcze. Po rozmrożeniu tracą one swoją jędrność, gdyż pod wypływem niskich temperatur wytwarzają się kryształki lodu uszkadzające ich delikatną strukturę.
Mrożeniu można poddać bardzo wiele produktów. Należą do nich:
mięso surowe,
mięso gotowane lub pieczone,
ryby,
chleb,
pizza,
zupa,
pierogi,
niektóre rodzaje owoców i warzyw,
ciasta i torty,
ser,
grzyby,
zioła.
Jaką datę przydatności do spożycia mają dane produkty po zamrożeniu?
Produkty zamrożone nie psują się przez bardzo długi okres. Jednak należy wiedzieć, ile czasu dana żywność zachowuje świeżość. Oto zestawienie często mrożonych produktów wraz z czasem, w jakim zachowują przydatność do spożycia:
chleb – 2/3 miesiące,
sernik – 2/3 miesiące,
gulasz wołowy – 4/6 miesięcy,
kurczak i indyk w kawałkach – 9 miesięcy,
szynka gotowana – 2 miesiące,
lody – 2 miesiące,
owoce – 9/12 miesięcy,
warzywa – 8/12 miesięcy,
zioła – 12 miesięcy.
Aby produkty te były długo świeże i mogły zostać spożyte, muszą być odpowiednio przechowywane. Często podmioty gospodarcze o różnym charakterze działalności potrzebują miejsca, gdzie będą w stanie zamrozić duże ilości produktów. Wtedy mogą skorzystać z usług firm, które oferują profesjonalne usługi chłodnicze wraz z mrożeniem towarów. Jedną z nich jest spółka Operis z o.o.. Zajmuje się ona składowaniem towarów, a głównym filarem jej działalności są usługi magazynowania oraz chłodnicze i mroźnicze.
Mrożenie produktów spożywczych jest bardzo dobrym sposobem na zachowanie ich świeżości na długo. Dzięki temu procesowi można się cieszyć produktami, które w danym okresie nie są dostępne na półkach sklepowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana