Jakie sufity do jakich pomieszczeń, jak je stosować?
Sufity podwieszane znacząco poszerzają nie tylko możliwości aranżacyjne w przestrzeniach biurowych, ale też zwiększają ich funkcjonalność w zależności od potrzeb. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje sufitów podwieszanych do biur, czym się charakteryzują, a także które typy są odpowiednie do poszczególnych stref w biurze i w jaki sposób podnoszą komfort pracy.
Rodzaje sufitów podwieszanych do biura
Sufit to obok podłogi największa płaszczyzna z biurze. Decyduje ona nie tylko o estetyce wnętrza, ale też o jego funkcjonalności, ponieważ sufit w dużej mierze odpowiada za:
- tłumienie dźwięków,
- niwelowanie pogłosu, poprawienie słyszalności,
- odbijanie i rozpraszanie światła – zarówno słonecznego, jak i sztucznego.
Dobrze dobrany sufit stanie się więc dekoracją wnętrza, wpłynie pozytywnie na wzrok pracowników, co ma niebagatelne znaczenie w pracy przy komputerze, a także zapewni – w zależności od potrzeb – dyskrecję rozmów w zaciszu gabinetu albo doskonałą słyszalność nawet w najdalszym kącie sali konferencyjnej.
Jakie są rodzaje sufitów podwieszanych? Sprawdziliśmy w firmie Interbiuro, która specjalizuje się w designie biurowym i fit out. W jej ofercie dostępne są trzy rodzaje sufitów podwieszanych:
- sufity podwieszane akustyczne,
- sufity podwieszane mineralne,
- sufity podwieszane modułowe.
Charakterystyka podwieszanych sufitów biurowych
Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom sufitów podwieszanych i ich zastosowaniom.
Sufity akustyczne zostały stworzone z myślą o komforcie dźwiękowym zarówno w pomieszczeniu w nie wyposażonym, jak i w sąsiednich wnętrzach. Są one wykonane z modułów dźwiękochłonnych mocowanych do sufitu. Sufity akustyczne sprawiają, że do biura nie docierają hałasy z zewnątrz, a dźwięki powstające pod nimi pozostają w pomieszczeniu. Sprzyjają koncentracji, skupieniu i prywatności rozmów. Sprawdzą się w open space, gdzie zniwelują szum wywoływany licznymi rozmowami. Są odpowiednie także do bibliotek, gdzie praca i wypoczynek najlepiej przebiegają w ciszy.
Sufity mineralne można podzielić na płaskie i przestrzenne. Zaliczają się one do łatwo montowanych sufitów modułowych. Powstają z wełny mineralnej. Dają duże możliwości aranżacyjne. Obok walorów estetycznych stanowią doskonałą izolację akustyczną i termiczną. Sprzyjają pracy, skupieniu, ale też oszczędności na ogrzewaniu. Idealne w open space, stref co-workingu, a także w recepcji – zapewniają ciepło, ciszę i przytulność.
Sufity modułowe to kompletne systemy wykańczania sufitów. Cechują się łatwością i szybkością montażu – to cechy bardzo pożądane podczas aranżacji biura, bo każdy dzień prac remontowych to opóźnienia w codziennych obowiązkach i niższe zyski. Sufity modułowe mogą być wykonane z różnych materiałów, np. ze wspomnianej wełny mineralnej, płyt laminowanych, włókna szklanego i innych. Można wybierać spośród sufitów modułowych ognioodpornych, dźwiękochłonnych, termoizolacyjnych i innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana