Jakie standardy muszą spełniać puszki aerozolowe?
Opakowania produktów w formie sprayów muszą spełniać konkretne normy pozwalające na zachowanie funkcjonalności i bezpieczeństwa użytkowania. Tworzenie takich puszek przebiega zgodnie z wieloma restrykcyjnymi zasadami, przy użyciu nowoczesnych technologii z roku na rok udoskonalanych w coraz większym stopniu. Jakie standardy muszą spełniać opakowania na aerozole?
Produkcja puszek aerozolowych a obowiązujące normy
Jakość opakowań aerozolowych wpływa na komfort użytkowania produktu, jego wydajność i bezpieczeństwo. W takich puszkach bardzo często umieszcza się chemiczne substancje, których przypadkowy wyciek może spowodować podrażnienie skóry lub inne negatywne skutki. Z tego powodu tak ważne jest wdrażanie nowych rozwiązań pozwalających na poprawianie jakości opakowań aerozolowych przy jednoczesnym zwiększeniu ich bezpieczeństwa.
Puszki aerozolowe muszą być całkowicie szczelne. Przypadkowy wyciek gazu może doprowadzić do uwolnienia łatwopalnych oparów, które przyczyniają się do pożaru. Z tego powodu istnieją specjalne normy określające wymiary główki pojemników, zaworów oraz nasadek pierścieniowych. Takie wymagania prawne odnoszą się także do oznakowania gotowych puszek, ich wytrzymałości, materiałów użytych do produkcji oraz tolerancji wykonania.
Materiały wykorzystane do produkcji puszek aerozolowych nie mogą być przypadkowe. Niektóre substancje mogą wchodzić w reakcję z preparatem wypełniającym opakowanie, dlatego obowiązujące normy określają także skład tworzywa stosowanego w konkretnych branżach.
- W produkcji puszek aerozolowych ważne jest również uwzględnianie nowoczesnych technologii pozwalających na ich tworzenie w zgodzie ze środowiskiem. Zgodnie z aktualnymi przepisami opakowania powinny pozwalać na wielokrotne użycie, recykling lub inną formę odzysku – mówi specjalista z firmy Wats.
Czym napełnia się puszki aerozolowe?
Puszki aerozolowe są wykorzystywane w różnych sektorach. Najczęściej kojarzą się one z kosmetykami, mieszcząc w sobie pianki, wody termalne czy dezodoranty. Takich opakowań używa się także w przypadku chemii gospodarczej, czyli wszelkiego rodzaju preparatów do czyszczenia tapicerki, środków przeciwko komarom czy płynów wykorzystywanych do zabezpieczania skór. W puszkach aerozolowych umieszcza się również silikony, smary, pianki do plastiku oraz środki stworzone z myślą o oczyszczaniu klimatyzacji.
Bez względu na zawartość, puszki aerozolowe muszą być zgodne ze wspomnianymi normami. Nawet opakowania mieszczące w sobie kosmetyki powinny być w pełni szczelne i dostosowane do obowiązujących przepisów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana