Jakie są etapy kariery marynarskiej?
Dla jednych praca marynarza to wielkie marzenie, dla innych – rozłąka z najbliższymi i tygodnie samotności na pełnym morzu. Karierę w zawodzie może zrobić każdy, kto posiada odpowiednie predyspozycje. Marynarz, bosman, oficer i kapitan – to jej główne etapy. Jakie obowiązki ma osoba na danym stanowisku? Jak wygląda typowy dzień pracy na statku? Jakie są wady i zalety kariery marynarskiej?
Od bosmana do kapitana
Marzą Ci się podróże po całym świecie? Uważasz, że praca marynarza byłaby dla Ciebie okazją do odwiedzenia najciekawszych zakątków globu? Aby zacząć pracę na pełnym morzu, musisz najpierw ukończyć odpowiednią szkołę. W Polsce edukację w tym kierunku można rozpocząć już w szkole średniej, która przygotuje Cię do pracy jako marynarz lub bosman. Jeśli jednak marzysz o wielkiej karierze i dążysz do stopnia kapitana, warto wybrać się też na studia. Na wyższej uczelni uzyskasz tytuł młodszego oficera.
W Polsce można studiować na następujących kierunkach:
- bezpieczeństwo morskie,
- hydrografia morska,
- oceanografia,
- oceanotechnika,
- nawigacja.
Ważne jest także odbywanie staży zawodowych, na których zdobędziesz wiedzę i umiejętności przygotowujące do pracy na pełnym morzu. Zawsze warto podnosić swoje kwalifikacje. Ich poziom znacząco wpływa na wysokość zarobków marynarza. Firma SMT SHIPPING, która jest pośrednikiem pracy dla marynarzy wyszukuje najlepsze oferty. Obecnie osoby na poszczególnych stanowiskach mogą zarobić nawet od 6 do 10 tysięcy miesięcznie. Na wysokość pensji wpływa przede wszystkim poziom wykształcenia i umiejętności zawodowe.
Podstawowe obowiązki na poszczególnych stanowiskach
Marynarz i bosman to najniższe stopniem stanowiska pracy w żegludze morskiej i śródlądowej. Do jego obowiązków należy między innymi rozdzielenie pracy pomiędzy załogę, utrzymywanie porządku na statku, pełnienie wachty morskiej i portowej czy szkolenie marynarzy w zakresie ppoż. i BHP. Prace można wykonywać na podstawie patentu lub świadectwa, które uprawniają do zajmowania stanowiska bosmana na każdym statku żeglugi śródlądowej lub kierownika obiektu pływającego.
Studia wyższe przygotowują marynarzy do uzyskania tytułu młodszego oficera. W służbie pokładowej ustalone zostały stopnie i stanowiska oficerskie. Zakres obowiązków zależy zatem od rodzaju zajmowanego stanowiska.
Ostatnim etapem kariery marynarskiej jest stopień kapitana. Według Kodeksu morskiego osoba ta sprawuje kierownictwo statku i wykonuje inne funkcje określone przepisami. Nie wolno mu zatem opuszczać statku, który znajduje się na morzu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana