Jakie pomiary wykonują laboratoria akredytowane?
Pomiary dotyczące kwestii BHP i ochrony środowiska są prowadzone przez tzw. laboratoria akredytowane, działające na zasadzie akredytacji. Muszą one posiadać odpowiedni certyfikat systemu zarządzania jakością. Na czym polega praca w laboratoriach akredytowanych? Jakimi pomiarami zajmują się pracownicy tych miejsc? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Czym jest akredytacja?
Akredytacja to specjalne oświadczenie upoważnionej jednostki na temat tego, że określony podmiot jest wystarczająco kompetentny do wykonania określonych zadań. Ów termin wiąże się nierozerwalnie z inspekcją jakości usług, np. związanych z BHP i ochroną środowiska (pomiary szkodliwych czynników na stanowiskach pracy, pomiary emisji do atmosfery, pomiary hałasu przemysłowego, opracowania dokumentacyjne).
Akredytacja w realiach polskich jest zgodna z normą PN-EN ISO/IEC 17000:2006. Upoważniona jednostka akredytująca to natomiast Polskie Centrum Akredytacji, które udziela akredytacji m.in. jednostkom certyfikującym, inspekcyjnym i specjalistycznym laboratoriom akredytowanym (badawczym, wzorcującym, medycznym). Przykładem jest Przedsiębiorstwo Usług Ochrony Środowiska ATTMA – regularnie monitorowane, zgodne ze wszystkimi normami i obdarzone certyfikatem akredytacji PCA.
Czym się zajmują laboratoria akredytowane?
Laboratoria akredytowane powinny posiadać uprawnienia do badania właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności różnych substancji i preparatów. Ich działalność często wiąże się z branżą BHP i ochroną środowiska.
Najczęściej badania laboratoriów akredytowanych dotyczą pomiarów emisji (np. dwutlenku tytanu, odpadów, gazów, pyłów, azbestu) do powietrza, pomiarów ilości i jakości ścieków wprowadzanych do ziemi lub wód, pomiarów hałasu w środowisku (np. pochodzących z zakładów produkcyjnych), wstępnych pomiarów wielkości emisji z nowo zbudowanej lub zmodyfikowanej instalacji.
Czym się cechuje dobre laboratorium akredytowane?
Dobre i sprawdzone laboratorium akredytowane posiada odpowiedni, odpowiedzialny, przeszkolony personel, opierający się na podejściu naukowym (działają na podstawie rzetelnych zasad naukowych i norm). Przy badaniach liczy się bezstronność i obiektywność – tylko wtedy można otrzymać kompetentną ocenę wyników testu w przypadku niedokładnych pomiarów.
Wszystkie opracowania i wyniki pomiarów w laboratorium akredytowanym są rzetelne i w pełni wiarygodne. Uwzględniają one uznane metody i systemy miar. Powstałe na ich podstawie raporty powinny być natomiast prosto przedstawione, uwzględniające warunki testów, otwarte na nieuniknione kontrole i audyty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana