Jakie odpady medyczne poddawane są utylizacji?
Do odpadów medycznych poddawanych utylizacji zaliczają się wszystkie te segregowane w workach czerwonych i żółtych. To właśnie w nich, przy odpowiedniej segregacji, powinny znajdować się niebezpieczne odpady pochodzenia medycznego. Dzięki prawidłowej segregacji i utylizacji takich materiałów ludzie oraz środowisko naturalne są chronieni przed ich negatywnych wpływem. Przeczytaj, jakie dokładnie opady medyczne są utylizowane!
Odpady medyczne poddawane procesowi utylizacji
Co istotne, utylizacja odpadów medycznych obejmuje większość z produkowanych materiałów na skutek działań medycznych. Podzielone są na 3 kategorie, wśród których dwie pierwsze poddawane są zwykle procesowi termicznego niszczenia. W skład grupy odpadów medycznych o wyjątkowo niebezpiecznym charakterze wchodzą części ciała i organy, pojemniki na krew, produkty mogące posiadać na sobie drobnoustroje lub inne żywe komórki organizmów zagrażających ludziom oraz środowisku, a także pozostałości po żywieniu na oddziałach zakaźnych. Wszystkie te odpady medyczne są segregowane w czerwonych workach. Inne niebezpieczne materiały poddawane utylizacji to amalgamaty dentystyczne (zawierają rtęć), chemikalia, oraz leki cytotoksyczne i cytostatyczne. Dla nich przygotowane są worki żółte. Obie grupy odpadów medycznych zaliczają się do poddawanych utylizacji ze względu na swój niebezpieczny charakter.
Odpady medyczne do utylizacji a sposób ich składowania
Jak wskazuje Małopolska kolumna transportu sanitarnego w Tarnowie, kluczem do unikania najczęstszych błędów w przechowywaniu odpadów medycznych jest ich prawidłowe rozlokowanie. Pojemniki z workami czerwonymi i żółtymi powinny być ustawiane w strefach wolnych od powierzchni sterylnych. Niedopuszczalne jest krzyżowanie się tych stref np. na skutek przenoszenia materiału niebezpiecznego nad powierzchniami sterylnymi. Dlatego z jednej strony pojemniki na odpady medyczne do utylizacji powinny być bardzo blisko miejsca realizacji zabiegów, a z drugiej nie powinny sąsiadować z elementami wyposażenia uznawanymi za sterylne. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi do naruszeń z powodu wygody personelu, co skutkuje przenoszeniem drobnoustrojów i materiałów potencjalnie niebezpiecznych.
Co robić z odpadami medycznymi do utylizacji?
Naturalne jest, że placówki medyczne, dentystyczne i salony beauty nie będą samodzielnie utylizowały odpadów medycznych. Dlatego konieczne jest nawiązanie współpracy z podmiotami świadczącymi usługi odbioru, transportu i utylizacji produktów niebezpiecznych. Tylko współpraca z wykwalifikowanymi zespołami, które dysponują odpowiednim sprzętem, gwarantuje brak zagrożenia podczas procesu utylizacji materiałów niebezpiecznych pochodzenia medycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana