Jakie czynności notarialne są wykonywane nieodpłatnie?
Notariusz to wąsko wyspecjalizowany prawnik, który często nazywany jest także urzędnikiem państwowym. Większość osób kojarzy zajęcie notariusza ze sporządzaniem aktów notarialnych. Czy jednak w jego zakresie leży tylko przygotowywanie stosownych dokumentów? Jak wygląda katalog czynności dokonywanych przez notariusza? Które z nich świadczy on nieodpłatnie? Sprawdźmy.
Czynności dokonywane przez notariusza nieodpłatnie
Co do zasady, za czynności notarialne notariusz pobiera stosowne wynagrodzenie, tak zwaną taksę. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Część czynności notarialnych wykonywana jest nieodpłatnie. Należą do nich wstępne udzielanie informacji, a także, na późniejszym etapie, porad dotyczących podjętych czynności.
Czym zajmuje się notariusz?
Zawód notariusza uregulowany jest ustawą Prawo o notariacie. Regulacji tej podlegają także czynności notarialne, których może dokonywać notariusz. Oznacza to, że zakres jego działalności jest ściśle określony. Katalog czynności notarialnych został zawarty w art. 79 wspomnianej ustawy.
Najpopularniejszą czynnością dokonywaną przez notariusza jest oczywiście sporządzanie aktów notarialnych. Najczęstszą sytuacją, w której są one sporządzane, jest przeniesienie własności nieruchomości, np. jej zakup mieszkania czy sprzedaż domu. W postaci aktów notarialnych pod rygorem nieważności należy zawrzeć także m.in. umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego czy umowę spółki komandytowej.
Oprócz sporządzania aktów notarialnych notariusz dokonuje również szeregu innych czynności. Należą do nich np.:
- sporządzanie poświadczeń, np. dziedziczenia;
- spisywanie protokołów, np. walnych zgromadzeń organizacji społecznych;
- sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów;
- sporządzanie projektów aktów, oświadczeń lub innych dokumentów;
- przyjęcie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych czy dokumentów;
- składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej po sporządzeniu aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia własności nieruchomości.
Szukając kancelarii notarialnej, warto wybierać te sprawdzone. Jedną z nich jest Kancelaria Notarialna Łukasza Górskiego w Warszawie. Prowadzący ją notariusz podchodzi do swoich obowiązków z zaangażowaniem i dokładnością, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasza sprawa trafiła w dobre ręce.
Choć działalność notariusza w dużej mierze opiera się na pracy z dokumentami, to jej zakres jest naprawdę szeroki. Sprawy, z którymi petenci przychodzą do kancelarii notarialnych, mogą dotyczyć prawa nieruchomości, prawa spadkowego, prawa rodzinnego, a nawet prawa spółek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana