Jakich formalności należy dopełnić, aby zapisać dziecko do przedszkola niepublicznego?
Przedszkola niepubliczne cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców kilkulatków. Zazwyczaj zapewniają większą liczbę zajęć niż placówki publiczne. Przez wielu rodziców cenione są też stosunkowo długie godziny otwarcia niepublicznych przedszkoli oraz możliwość korzystania z ich usług w trakcie wakacji. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zapisać dziecko do niepublicznego przedszkola.
Pamiętaj o ważnych terminach
W odróżnieniu od placówek publicznych, w których obowiązuje odgórnie narzucony harmonogram rekrutacji, w przedszkolach niepublicznych ustalany jest on indywidualnie przez dyrekcję. Z reguły terminy na dopełnienie formalności są podobne, warto jednak zapoznać się z harmonogramem rekrutacji do wybranego przedszkola. Zazwyczaj udostępniany jest on na stronie internetowej oraz dostępny bezpośrednio u kadry wychowawczej.
Przedszkola niepubliczne często przyjmują dzieci przez cały rok. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niektóre cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem, jak na przykład przedszkola językowe. Ponadto często pierwszeństwo w zapisie mają dzieci, których rodzeństwo już uczęszcza do danego przedszkola. Może więc okazać się, że w wybranej placówce nie będzie już wolnych miejsc. Z tego względu warto zgłosić chęć zapisu dziecka wcześniej, nawet rok przed planowanym rozpoczęciem edukacji. Dobrze jest też zawczasu przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak formularz zgłoszeniowy czy zaświadczenia o zatrudnieniu rodziców. Trzeba też pamiętać o wniesieniu na czas opłaty wpisowej.
O czym pamiętać przy zapisie dziecka do przedszkola integracyjnego?
Dzieci z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami neurorozwojowymi najlepiej będzie zapisać do przedszkola integracyjnego. Taka placówka zapewni fachową opiekę dostosowaną do potrzeb malucha, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również wsparcie psychologa i innych specjalistów. Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z oferty niepublicznego przedszkola Raz Dwa Trzy -My na Mokotowie. Specjalizuje się ono w opiece nad dziećmi ze spektrum autyzmu.
Formalności związane z zapisem dziecka do przedszkola integracyjnego wyglądają podobnie jak w innych placówkach. Warto jednak rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześnie, gdyż liczba kandydatów do takiej placówki może być duża. Jeśli specjalne potrzeby edukacyjne Twojego dziecka zostały potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem z poradni psychologiczno-pedagogicznej, koniecznie dołącz je do wymaganych przy rekrutacji dokumentów. Dzięki temu maluch będzie mógł zostać objęty indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym. Takie zaświadczenie upoważnia też do bezpłatnej terapii logopedycznej i psychologicznej oraz konsultacji z innymi specjalistami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana