Jaki złom jest uważany za najbardziej wartościowy?
Planujesz generalne porządki i chcesz pozbyć się zalegających przedmiotów? Jeśli posiadasz wśród nich złom, możesz otrzymać za niego niemałą kwotę. W zależności od tego, jakiego rodzaju metalu chcesz się pozbyć, jego ceny na skupach bywają bardzo różne. Najdroższe wydają się metale kolorowe, choć złom ze stali także cieszy się dużym zainteresowaniem. Jaki złom w tej chwili jest najbardziej wartościowy? O tym poniżej.
Metale kolorowe
Zastanawiając się nad sprzedażą złomu, należy wiedzieć, które jego rodzaje mogą być ponownie wykorzystane. Dzięki temu sprzedający będzie miał pewność, że bez problemu zalegające przedmioty przyjmie skup. Jednym z najcenniejszych rodzajów złomu są obecnie metale kolorowe i ich stopy, na przykład aluminium, mosiądz, miedź i cyna. Przedmioty, które się z nich wykonuje to przede wszystkim:
· kable,
· puszki,
· okucia,
· elementy elektroniki,
· rury.
Na ich sprzedaży można zarobić sporą sumę pieniędzy. Oprócz wyżej wymienionych, wartościowe okazują się także metale nieżelazne. Dzięki ich cechom charakterystycznym, takim jak dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Możliwość ponownego wykorzystania złomu tego rodzaju wpływa znacząco na jego atrakcyjność.
Metale kolorowe, które są obecnie najbardziej pożądane to aluminium, miedź, cyna, kobalt, kadm, cynk, ołów oraz tytan. Dużą popularnością cieszą się też rzadko spotykane surowce, w tym srebro, platyna, złoto czy nikiel.
W każdym gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej część z pożądanych metali kolorowych. Większość z nich okazuje się niepotrzebna, dlatego można zdecydować się na ich sprzedaż — doradza przedstawiciel skupu złomu RP Scraper.
Złom żeliwny i stalowy
Dużą popularnością cieszy się także złom stalowy i żeliwny. Skupy zajmują się ich początkową przeróbką, czyli gromadzeniem i segregacją. Złom stalowy może być wykorzystany do przetopienia lub ponownego wykorzystania. Dzieli się go na wsadowy i niewsadowy. Pierwszy z nich przetapia się w piecach hutniczych, a drugi poddaje obróbce termicznej.
Skupy złomu przyjmują także elementy żeliwne, do których zalicza się:
· grzejniki,
· wanny,
· części maszyn,
· podstawy matryc.
Dzieli się go na dwa rodzaje, czyli złom maszynowy-ciemny oraz handlowy-biały. Na jego kolor ma wpływ szybkość chłodzenia żeliwa po odlaniu do formy.
Żeliwo charakteryzuje się wysoką zawartością węgla, dlatego ma ono szerokie zastosowanie w przemyśle. Sprzedając je do skupu, można zarobić sporo pieniędzy. Obecnie cena za 1 kg żeliwa wynosi około 90 gr.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana