Jaki wpływ mają sprawne elementy układu kierowniczego na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem?
Układ kierowniczy to jeden z podstawowych podzespołów, z których składa się konstrukcja samochodu. Elementy układu kierowniczego w połączeniu z silnikiem tworzą bowiem trzon całej konstrukcji. Układ kierowniczy ma więc bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy oraz jej komfort. Niestety należy on również do jednych z najbardziej awaryjnych systemów w aucie.
Sprawny układ kierowniczy a bezpieczeństwo jazdy
Na pytanie jaki wpływ mają sprawne elementy układu kierowniczego na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem odpowiadamy jednym słowem: ogromy. Jak już wyżej wspominaliśmy układ kierowniczy stanowi jeden z bazowych podzespołów konstrukcji auta. Dzięki silnikowi uzyskuje ono napęd, dzięki układowi kierowniczemu zaś obiera kierunek jazdy. Właściwe działanie wszystkich elementów układu kierowniczego ma zatem znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Ze względu na swoje położenie i specyfikę budowy niestety często jest on narażony na uszkodzenia. Szczególnie negatywny wpływ na jego stan techniczny mają nierówne, wyboiste drogi, dziury w nawierzchni, zmiana naprężeń oraz zmiany temperatur i wilgoć. Dlatego należy regularnie dokonywać przeglądów mechanizmu kierowniczego oraz dbać o to, aby w trakcie jazdy nie narażać go na usterki bez konieczności.Najczęstsze awarie układu kierowniczego
Samochody zjeżdżające obecnie z fabrycznych taśm wyposażane są w coraz to sprawniejsze układy kierownicze. Niezależnie jednak od rocznika i modelu należy dbać o sprawność wszystkich elementów układu kierowniczego. Nowoczesne i lepsze nie znaczy bowiem niezniszczalne. Jedną z najczęściej występujących awarii mechanizmu kierowniczego jest zapowietrzenie układu, które objawia się szarpnięciami podczas wykonywania manewru skrętu oraz drganiami kierownicy. Podobne objawy występują również przy uszkodzeniu pompy wspomagania oraz wtedy, gdy pasek napędu nie ma właściwego naciągu. Bez względu na przyczynę, w takiej sytuacji, należy udać się do warsztatu i nie bagatelizować występującego problemu. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Auto Części CARWIT:Na sprawność układu kierowniczego wpływa odpowiedni poziom oleju w zbiorniku układu. Kiedy jest on zbyt niski, w trakcie jazdy możemy odczuwać nierównomierność w sile wspomagania. Taki sam objaw występuje również wtedy, kiedy przewody ciśnieniowe są w złym stanie albo pompa wspomagania jest uszkodzona. Uszkodzona pompa dodatkowo może przyczyniać się do wolniejszego powrotu przednich kół do położenia na wprost.Objawy podobne do tych, wywoływanych uszkodzeniem pompy, mogą być efektem zużycia końcówek drążków kierowniczych, przegubów kulowych wahacza bądź nieodpowiedniego ustawienia geometrii kół. Na koniec najbardziej awaryjny element układu kierowniczego, czyli maglownica. Maglownica to przekładnia zębatkowa. Wycieki, spowodowane uszkodzeniem osłony drążków kierowniczych, to najczęstsze przyczyny jej awarii. Wówczas do przekładni dostaje się piasek oraz woda i powoduje korozję zębatki. Z uwagi na to, iż maglownica nie należy do najtańszych części zamiennych, wielu kierowców decyduje się na regenerację używanych elementów układu kierowniczego. Zakup takich części warto jednak dobrze przemyśleć. W tej sytuacji nie możemy mieć bowiem pewności co do stopnia bezpieczeństwa, jakie jest nam w stanie zapewnić regenerowana część. Niezależnie od tego zaś, czy zdecydujemy się na części nowe, czy używane, po każdej naprawie, należy skontrolować geometrię kół.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana