Jaką włókninę wykorzystuje się w pracach ściernych?
W zadaniach związanych z obróbką wykończeniową wykorzystuje się włókninę ścierną i sprasowaną. Ta pierwsza cechuje się ogromną popularnością, ponieważ ma uniwersalne zastosowanie, a ponadto jest dostępna w wielu różnych odmianach gradacyjnych. Co warto wiedzieć o włókninie ścierającej i do jakich powierzchni można ją zastosować? Gdzie wyposażyć się w najlepszej klasy produkty?
Czym jest włóknina ścierna?
Włóknina ścierna to specjalistyczny materiał budowlany o charakterystycznej sprężystości, który składa się z cząsteczek ściernych i niesplecionych syntetycznych włókien, wspólnie tworzących artykuł o trójwymiarowej strukturze. Włókna naturalne i syntetyczne są połączone z ziarnami ściernymi dzięki żywicy.
W rezultacie powstaje powierzchnia wytrzymała, o dużej mocy ścierającej, która jest odporna na ewentualne deformacje.
Właściwości materiału
Materiał doskonale dopasowuje się również do obrabianej powierzchni, pozwalając z sukcesem wyszlifować nawet wyjątkowo zabrudzone czy zatłuszczone miejsca, bez niszczenia ich struktury.
Z włókniną ścierną można pracować na sucho i na mokro, a to dlatego, że jest to materiał wodoodporny. Włókna są w pełni przystosowane do działania wilgoci. Jest to z pewnością ogromna zaleta włókniny. Kolejną jej istotną właściwością jest również to, że daje się czyścić detergentami.
Zastosowanie włókniny ściernej
Włóknina ścierna ma zastosowanie szczególnie w obróbce wykończeniowej, ale sprawdza się także w różnego typu pracach związanych z czyszczeniem i finalnym polerowaniem powierzchni.
Materiał ścierny, jakim jest włóknina, świetnie dopasowuje się do elementu ścieranego, przez co idealnie sprawdza się do opracowywania trudnych i nieregularnych kształtów, których nie można by było wyszlifować innymi akcesoriami.
Włókninę możemy wykorzystać do obróbki różnego typu materiałów – wykonanych między innymi z aluminium, stali nierdzewnej, chromu czy mosiądzu. Jest ona niezastąpiona również w przypadku tworzyw sztucznych, szkła i ceramiki.
Wspomniany produkt, dostępny w asortymencie hurtowni Tols, znakomicie sprawdzi się nie tylko do zastosowania profesjonalnego, ale także do użytku domowego. Włókninę można wykorzystać w gospodarstwie domowym choćby w zastępstwie czyścika do naczyń.
Jest to możliwe dlatego, że materiał ten jest nietoksyczny, zatem nadaje się do kontaktu z asortymentem kuchennym.
Rodzaje włóknin ściernych
Włóknina ścierna może mieć różne rodzaje ziaren i granulacji, w zależności od tego, jakie surowce i mieszanki zastosowano w produkcji artykułu.
Warto wiedzieć, że im większe ziarno ma dany materiał ścierny, tym wyższą granulacją się cechuje, co skutkuje bardziej agresywną obróbką powierzchni.
W odniesieniu do włókien ściernych gradację oznacza się następująco:
- Coarase (gruba): P 80,
- Medium (średnia): P 120,
- Fine (wysoka): P 180,
- Very Fine (bardzo wysoka): P 240 – P 320,
- Ultra Fine (ultra wysoka): P 400 – P 600.
Do delikatnych elementów w zupełności nada się włókno Very Fine lub Ultra Fine.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana