Jaką rozdzielczość są w stanie osiągnąć współczesne aparaty USG?
Urządzenia ultrasonograficzne są niezwykle przydatne w medycynie, zwłaszcza do wczesnej diagnostyki chorób. Pozwalają w bezpieczny i nieinwazyjny sposób ocenić stan narządów wewnętrznych, skóry czy kości. Jednym z istotnych parametrów aparatów USG jest ich rozdzielczość. Czym ona jest i jakie wartości może przyjmować w nowoczesnych urządzeniach USG? Wyjaśniamy.
Czym jest rozdzielczość obrazu w USG?
Zgodnie z ogólną definicją, rozdzielczość obrazu to nic innego jak gęstość pikseli na danym ekranie. Parametr ten spotykamy z telewizorach, tabletach, smartfonach i wszelkiego rodzaju monitorach. Nie możemy go również pominąć w odniesieniu do urządzeń ultrasonograficznych. W urządzeniach USG rozdzielczością nazywamy zdolność do odróżniania dwóch struktur położonych blisko siebie. Wartość ta jest ściśle związana z częstotliwością fal ultradźwiękowych i w ultrasonografii dzieli się na dwa typy:
rozdzielczość osiowa: dotyczy struktur położonych równolegle do wiązki ultradźwiękowej;
rozdzielczość boczna: dotyczy struktur położonych prostopadle do wiązki ultradźwiękowej.
Szeroką gamę zaawansowanych ultrasonografów do różnorodnych zastosowań w gabinetach medycznych, szpitalach czy placówkach zdrowia oferuje firma GEMED w Chorzowie.
Rozdzielczość obrazu w aparatach USG – zakresy
W badaniach USG zakres częstotliwości dzielimy w zależności od rodzaju badań:
0,05-0,6 MHz: badania kości;
0,2-5 MHz: badania przepływów;
2-10 MHz: obrazowanie narządów wewnętrznych;
20-100 MHz: obrazowanie skóry.
Przy czym, im wyższa częstotliwość, tym krótsza fala. Dlatego właśnie głębokość obrazowania odbija się negatywnie na jakości. Aparaty ultrasonograficzne uzyskują obecnie osiową zdolność rozdzielczą na poziomie ok. 0,8-1,5 λ i poprzeczną rzędu 5-15 λ.
Inne cechy współczesnych aparatów USG
Nowoczesne aparaty USG mają znacznie większe możliwości niż pierwsze urządzenia tego typu, które w dość ograniczony sposób przedstawiały obraz narządów wewnętrznych. Dzisiejsza technologia 3D i 4D pozwala w bardzo dokładny sposób przeprowadzić badanie USG. Przykładowo, trójwymiarowe obrazowanie w czasie rzeczywistym u kobiet w ciąży umożliwia pokazanie przyszłym rodzicom wyglądu dziecka czy grymasów na jego twarzy. Lekarzom z kolei pomaga ocenić stan kończyn, kręgosłupa czy powłok brzusznych pacjentów. Dużym ułatwieniem dla tworzenia opisów USG oraz szerzej – prowadzenia gabinetu – jest opcja podłączenia różnego typu oprogramowania dodatkowego w formie aplikacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana