Jaką dokładność cięcia zapewnia laser?
Cięcie laserowe to jedna z najbardziej precyzyjnych metod cięcia blach, wykorzystywana najczęściej przy realizacji indywidualnych i nietypowych zamówień. Jak bardzo dokładna może być ta metoda? Odpowiedź znajdziecie poniżej!
Na czym polega cięcie laserowe?
Cięcie laserowe to proces, w ramach którego wiązka laserowa, czyli strumień skupionego światła o określonej długości fali, uderza w powierzchnię materiału i silnie ją nagrzewa. Wyróżnia się dwie podstawowe metody laserowego cięcia blach:
- odparowanie – obrabiany materiał podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie;
- topnienie – obrabiany materiał zostaje stopiony, a następnie wydmuchany za pomocą specjalnego gazu.
Wśród blach, które można ciąć laserem, znajdują się przede wszystkim takie materiały jak stal czy aluminium. Warto jednak wiedzieć, że nadaje się on również do obróbki metali z wysokich stopów, takich jak magnez, kobalt czy tytan. W niektórych przypadkach laser można wykorzystać także do cięcia materiałów organicznych, przykładowo drewna.
Wysoka precyzja, powtarzalność i małe straty materiału
Wiązką lasera steruje komputer, więc maszyny przeznaczone do cięcia laserowego charakteryzują się bardzo dużą precyzją i powtarzalnością. Po odpowiednim zaprogramowaniu głowica lasera za każdym razem wykonuje identyczny ruch. Co więcej, zaawansowane systemy bezpieczeństwa w niektórych laserach są w stanie automatycznie korygować ścieżkę cięcia, nawet jeśli oryginalny szablon ulegnie jakimś zniekształceniom. Inną istotną cechą cięcia laserowego jest to, że zastosowanie cienkiej wiązki pozwala w dużej mierze wyeliminować straty materiału i nie narusza powierzchni blachy w żadnym innym miejscu poza miejscem cięcia.
Jakie są najdokładniejsze lasery?
Cięcie laserowe jest naprawdę bardzo dokładne. Maszyny wysokiej jakości, które znajdziemy m.in. w firmie zajmującej się obróbką artykułów stalowych INTERSTAL z Krakowa, gwarantują maksymalne odchylenie pozycji w graniach 0,1 mm oraz szerokość rozrzutu pozycji wynoszącą maksymalnie 0,05 mm. Należy jednak pamiętać, że właściwa dokładność zależy również od grubości arkusza, wielkości detalu oraz użytego gazu. Grubsze i większe arkusze mogą być wycięte z niego mniejszą dokładnością, wciąż będą to jednak naprawdę dobre wartości. Odchylenie pozycji nie powinno bowiem przekroczyć 0,7 mm. Jeśli zaś chodzi o gaz, to użycie czystego tlenu może przynieść lepsze efekty niż użycie tlenu, jest to jednak rozwiązanie wyraźnie droższe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana